ECO Zirvesi Azerbaycan'da başladı (2)

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Azerbaycan, İran, Türkiye ve Afganistan'ın üst düzeyde katıldıkları on devletin üye olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirvesi Bakü'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin en çok konuşulan ismi İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat ve Afganistan lideri Hamid Karzai zirveye katılan isimlerden. Toplantıların gündeminde dünya gündeminin işgal eden İran'in uranyum zenginleştirme programı da yer alacak. Zirvenin resmi gündeminde bu konu olmamasına rağmen özellikle Türkiye'den gelen, 'daha kötüye gitmeden tansiyonu düşürücü çalışmaların yapılması' talebi ile gündeme alındı.

Toplantılarda zengin kaynaklara sahip, fakat geri kalmış ülkelerin ekonomik gelişmeyi nasıl sağlayabilecekleri tartışılıyor. Üye ülkelerin görüşmelerinde ekonomik konular birinci öncelik. İşadamlarına vize kolaylıklarının getirilmesi, sınır ticaretinde kolaylıklar, Almatı'dan İstanbul'a uzanacak tren yolu projesi, pamuk üretim ve pazarlanması, üretimlerin desteklenmesi, enerji paylaşımı gibi konular zirvenin gündeminde yer alıyor. Bunun yanında bölgenin güvenliği ve bölgesel sorunların çözümü ile ilgili çalışmalar da zirvede yer alacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Ofisi Başkanı Nevruz Muhammed yaptığı açıklamada 2006 yılının Azerbaycan için önemli bir yıl olduğuna vurgu yaparak, uluslar arası organizasyonlar ve kabullerin yoğunluğuna dikkat çekti. Tacikistan'da bulunan dönem başkanlığı

zirve ile Azerbaycan'a geçecek. Zirvede İran, Azerbaycan ve Afganistan Cumhurbaşkanları, Türkiye, Pakistan ve Kazakistan Başbakanlar, Özbekistan ise Parlamento başkanı tarafından temsil ediliyor. Başbakan Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat'la da bir görüşme yapması bekleniyor. Dünkü toplantılarda Türkiye'yi devlet Bakanı Beşir Atalay temsil etmişti. Şubat 2004 yılında Tacikistan Duşanbe'de gerçekleşen zirvede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de zirve toplantılarında Kuzey Kıbrıs Türk Devleti olarak temsil edilmesi kararlaştırılarak ilk defa uluslar arası bir toplantıda devlet olarak tanınması gerçekleşmişti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat Azerbaycan ECO zirve toplantısına katılmak üzere Perşembe gününden Bakü'ye geldi. Nükleer kriz sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Azebaycan'a gerçekleştiren Ahmedinecat ayağının tozu ile Aliyev'le akşam saatlerinde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Nahçıvan zirvesi hatırlatılarak iki ülkenin tarihi kökenleri ve kültürel birliktelikleri vurgulandı. Bu çerçevede birbirlerine daha sıkı gidip gelmelerin olması dilekleri ifade edilerek, özellikle enerji konusunda işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan'la birlikte kurulan ECO, 1992 yılında Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan'ın da üye olması ile birlikte bölgesel kalkınma projesine dönüştürüldü. İran-Irak savaşı sebebiyle etkin bir bölgesel kurum olarak çalışamayan ECO, yeni üyelerin katılımı ile birlikte yapısal değişikliğe gidildi. Kararların yaptırımları olmayan örgütün merkezi İran'da bulunuyor. Zirveye üst düzey katılımların olmaması ve örgüt yapısının ekonomik sıkıntılardan proje üretememesi gibi sorunlar etkinliğin azalmasına neden oluyor. ECO, 350 milyonluk bir bölgede kalkınma ve işbirliği stratejileri geliştirmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious