ECO Zirvesi Nükleer kriz gölgesinde devam ediyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) yıllık toplantısı beklenenden alt düzeyde katılımla Bakü'de gerçekleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgesel kalkınmanın ve işbirliklerinin üye ülkeler arasında geliştirilmesi çalışmaları çerçevesinde zirve gündeminde işadamlarına vize kolaylığının getirilmesi ve Almatı-İstanbul tren yolu hattı projeleri de yer alıyor. İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri ile ilgili İran'a ABD saldırısının senaryolarının bile konuşulmaya başladığı kriz dönemine denk gelen zirve, İran için nefes alma imkanı sağladı. Son dönemlerin en çok konuşulan ismi İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecaj Perşembe gününden geldiği Bakü'de ikili bir dizi görüşme gerçekleştiriyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i Washington ziyareti öncesi Savunma Bakanı ile ziyaret eden İran, zirveye tam bir çıkarma yaptı. İran dışişleri bakanı Menuçehr Müttaki de ECO zirvesinde yoğun ikili temaslarda bulunuyor. Çalışmaların ilk meyvesini ABD temaslarında Aliyev'in topraklarını muhtemel İran saldırısında hiçbir şekilde kullandırtmayacağını açıklaması ile alan İran, dün de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'un İran'ın sivil amaçlı nükleer çalışmalarını destekledikleri yönündeki açıklaması ile bir adım daha atmış oldu.

İran Savunma Bakanı Muhammed Neccar Azerbaycan'ı İran'ın bölgesel en iyi ortağı olarak kutladı. İran ve Azerbaycan arasında gelişen ilişkiler ABD cephesinden sıkı takip ediliyor. Özellikle İran'da bulunan 25 milyon Azeri ve Azerbaycan'ın yüzde 70'inden fazlasının İran gibi Şii mezhebinden olması ve 300 kilometelik ortak sınır ilişkilerin gelişmesinde pozitif rol oynuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious