Economist'in Ak Parti iddiası şaşırttı

Economist'in Ak Parti iddiası şaşırttı.14928
  • Giriş : 01.01.2009 / 07:40:00
  • Güncelleme : 01.01.2009 / 02:01:12

The Economist AKP'nin TRT 6 Kürtçe Kanal açılımını 'yeniden reform heyecanı yakalanabilir' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz The Economist dergisi, yarın resmi yayınına başlayacak olan TRT 6 Kürtçe kanalı sayesinde AK Parti'nin yeniden reform heyecanını yakalayabileceğini savundu.

Hareketin Türkiye'de kimilerine göre çelişki, kimilerine göre ise yerel seçimler öncesi bir jest olarak algılandığını aktaran dergi, ancak bu vesileyle AK Parti'nin yıllar önceki reformist dönemine geri dönebileceğine işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada, "Türkiye'nin Kürt politikasında yanlış yapıldığını kabul ettiğini" ve bunun genel seçimlerde partisine büyük oy kazandırdığını yazan The Economist, ancak PKK'ya karşı başlatılan askeri operasyonun ardından partinin oy kaybı yaşadığını ileri sürdü.

The Economist, bazı radikal Kürtlerin dahi Kürtçe kanala olumlu baktığına ve bunu AK Parti'nin yeniden Kürt meselesini ele almada bir umut olarak gördüklerine dikkat çekti.

Erdoğan'ın kanalın resmi açılışını yapacağı ifade edilen dergide, kanalda Şivan Perver dahil önemli Kürt kökenli isimlerin yer alacağı, TRT 6 kanalının Roj Tv ile de rekabetinin ise merak konusu olduğu vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*