Eczaci kalfalari, yasallasmak için yürüdü

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

ISTANBUL - Eczaci kalfalari, TBMM Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu'nda bekletilen ve eczanede bes yil çalisan kalfalara Saglik ve Milli Egitim Bakanliklari'nca ''eczaci kalfasi'' unvani verilmesi öngören teklifin yasalasmasini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iskele Meydani'na gelen eczaci kalfalari adina basin açiklamasi yapan Istanbul Eczaci Kalfalari Dernegi Baskani Niyazi Genç, mesleklerinin bir yasasi bulunmamasi nedeniyle su anda ''yasadisi'' olduklarini belirterek, artik yasal olmak ve çalisma yasalarinin sagladigi haklardan yararlanmak istediklerini söyledi. Çagdas, egitimli bir meslek grubu olusturmak istediklerini ve bu amaçla örgütlendiklerini anlatan Genç, meslekleriyle ilgili yasanin bugüne kadar çikarilmadigini kaydetti. Sadece Istanbul'da 8 bin eczaci kalfasinin oldugunu belirten Genç, bunlarin yarisinin da sigortasiz çalistirildiklarini, olumsuzluklarin düzeltilerek eczacilik kalfaliginin çagdas ülkelerdeki örnekleri gibi okullu ve yasal olmasini talep ettiklerini belirtti.

Eczaci kalfasi Isa Söyük de, çocuk yaslarda basladiklari meslekte güç sartlar içinde bugüne geldiklerini anlatan bir siir okudu.

Grup basin açiklamasinin ardindan olaysiz bir sekilde dagildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious