Eczacı olmayanlar eczane açmasın

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi, Mezunlar Derneği, EDAK Ecza Kooperatifi ve İzmir Eczacı Odası, eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 167. yıldönümünü törenle ve pilav döner günüyle kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rektör Bayındır, "Hangi camia arasında dayanışma kurarsa başarı gösterir. Türkiye'de eczacıların arasında örnek bir dayanışma var. Bu sebeple İzmir'deki eczacı camiası çok kaliteli." dedi.

EÜ Eczacılık Fakültesi'nin eğitimi iyi fakültelerden olduğunu kaydeden Bayındır, "Burada dünyanın en iyi eczacılarının yetişmesini diliyorum. Önümüzdeki yıl Sokrates ve Erasmus projeleri kapsamında üniversitemizden 207 öğrenci yurtdışına gidecek. Bunların büyük çoğunluğu da eczacılık fakültesinden olacak." diye konuştu.

Genelde üniversitelerin, özelde eczacılık fakültelerinin ajandalarında eğitim öğretimin ana başlık olmaya devam ettiğini vurgulayan EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erçin Erciyas ise, "Fakültemizde uygulanan eğitim öğretimin süre, plan ve müfredat bakımından Avrupa Birliği mevzuatı karşısında iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Unutulmaması gereken unsur ise kalitedir. Eğitimde kalite, her alandan daha çok önemsenmelidir." dedi.

Diğer dallarda olduğu gibi eczacılık alanında da iş gücü planlaması yapılması gerektiğini belirten Dekan Erciyas, kesinlikle yeni eczacılık fakülteleri açılmaması ve öğrenci kontenjanları konusunda fakülte organlarının kararlarına uyulması gerektiğini ifade etti.

Görevlerinin eczacılık mesleğinin önünü açmak olduğunu dile getiren İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan da, ilacın üretiminden hastaya sunumuna kadar her alanda eczacıların çalışmasını istediklerini söyledi. Türkiye'de 22 bin eczane bulunduğunun altını çizen Sayılkan, "Son yıllarda eczacı olmayanlar da eczane açıyor. Eczacı olmayanlar, eczane açmasın. Ülkemizde bulunan eczanelerin adaletli biçimde bölgelere yayılmasını istiyoruz. Batı kesimlerinde bir eczane başına düşen nüfus 2 binken Anadolu'da 5 bin civarında." diye konuştu.

Türkiye'de hastaları bütünüyle gören bir eczacılık eğitimi verilmediğine değinen Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kutay Demirkan da, "Tıp fakültesi öğrencileri okurken hekimlik uygulaması yapıyor ancak eczacılık öğrencileri mezuniyetlerinden sonra hastayla karşılaşıyor. Hasta odaklı eczacılık ve akılcı ilaç kullanımı eğitimleri çok önemlidir." dedi.

Klinik eczacılığa da değinen Yrd. Doç. Dr. Demirkan, "Hastaların ilaçlarla ilgili problemlerini çözmek ve sağlık çalışanlarına bilgi sunmak, klinik eczacıların yaptığı bir iştir. Klinik eczacılar, hem yatan hem de ayakta tedavi gören hastalara yönelik olmalıdır. İlaçların yan etkilerini önlemeli, hastalarla anlayabilecekleri dille konuşmalıdırlar." ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından fakültenin yan bahçesinde pilav döner günü yapıldı. Kutlama kapsamında EÜ Eczacılık Fakültesi Halk Dansları Topluğu bir gösteri sundu, Grup Rabel de şarkılarıyla renk kattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious