Eczacılardan Başbakan'a mektup gitti

Eczacılardan Başbakan'a mektup gitti.19852
  • Giriş : 24.09.2008 / 13:01:00

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektupta, ''kamu kurum iskontolarından'' kaynaklandığını iddia ettiği eczacı zararının önlenmesini talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEİS'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Saydan, 2008 İlaç protokolüne ek olarak, 10 Eylülde imzalanan protokol ile 1 Eylülden geçerli olarak yüzde 4'ten yüzde 11'e çıkan kamu kurum iskontoları konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi.

Mektupta, ilaç firmalarının kamu kurum iskontosu uygulaması sayesinde eczacılar üzerinden haksız kazanç elde etmeyi sürdürdüğünü öne süren Saydan, Türk Eczacıları Birliği ile SGK'nın eczacı kamuoyunun bilgisi dışında 10 Eylülde imzaladıkları ek protokolün, beklentilerin aksine, kamu kurum iskontosu sorununu çözme amacından çok uzak olduğunu ve tepkiye yol açtığını savundu.

Ek protokol ile yüzde 4'ten yüzde 11'e çıkan kamu kurum iskontolarından doğan eczacı zararına ''seyirci kalındığını'' iddia eden Saydan, ''Eczacılar olarak, kamu kurum iskontolarındaki katlanarak artan zararın zamana yayılarak kabul ettirilmesine, kanıksanmasının sağlanmaya çalışılmasına ve zararın kalıcılaştırılmasına boyun eğmeyeceklerini'' kaydetti.

Saydan, ''Bizler, bile bile mesleğimizin kötüye gitmesine ve kepenklerin kapatılmasına seyirci kalmak istemiyoruz. Bu yüzden sizden isteğimiz; kamu kurum iskontolarındaki eczacı zararının önlenmesi ve firmalarca telafi edilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılmasını sağlayarak, bu ülkenin eczacılarına sahip çıkmanızdır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*