Eczacılardan 'red'

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, hükümetin sağlık harcamalarına kısıtlamaya gideceği izlenimi verdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç yaptığı yazılı açıklamada, son üç yılda, gerek yeni 'İlaç Fiyat Kararnamesi' gerekse 'Eşdeğer İlaç Uygulaması' ile birlikte ilaç giderlerinin en az seviyede tutulduğunu belirterek, ilaçta artık tasarruf yapılacak alanın kalmadığını vurguladı.

Domaç, bundan sonra tasarruf adı altında yapılacak kısıtlamaların sağlık hizmetinin kalitesini düşürmesinin yanısıra hasta ölümlerine sebep olabileceğini ifade etti.

Domaç, medikal alanındaki düzenleme ve denetim eksikliğinin herkes tarafından bilindiğini dile getirerek, "Acil olarak buradaki düzenleme ve denetim eksikliği ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Avrupa ülkelerinde tasarruf anlayışının ağırlıklı olarak jenerik ilaç uygulamasına bağlı olduğunu kaydeden Domaç, Türkiye'de sürekli başvurulan bu kısıtlamalar yerine biyoeşdeğerliği kanıtlanmış jenerik ilaç üretiminin ve kullanılmasının daha doğru ve gerçekçi olacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious