Eczacıların yeşil kart isyanı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Eczacılar Odası, Maliye Bakanlığı'nın mayıs ayından bu yana ödemediği yeşil kart ilaç bedellerinin ödememesi halinde, yeşil kartlı hastalara istememelerine rağmen ilaç veremeyeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oda binasında basın toplantısı düzenleyen İçer, 1 Ocak 2005 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile serbest eczanelerden ilaç almaya başlayan 11 milyon yeşik kartlı hastanan ilaç bedellerini yaklaşık 5 aydır alamadıklarını söyledi. Mayıs ayından bu yana alınamayan bedelin 350 milyon YTL olduğunu belirten İçer, bu rakamın ödenmemesi halinde istemedikleri halde yeşil kart hastalarına ilaç veremeyeceklerini dile getirdi.

Eczacıların ilaçların bedellerini ödemesine karşın devletten alamadıklarını vurgulayan İçer şunları söyledi: "Tüm eczacılar için bıçağın kemiğe dayandığı bu dönemde, alacaklarımızın acil bir şekilde kapatılması artık zurunluluk haline gelmiştir. Aksi halde, Sosyal Güvenlik Kurumu ileride sıkıntı yaratacak ciddi bir borçla işe başlamak durumunda kalacaktır."

Yaz aylarında oluşan bu bedelin kış gelmesi ile birlikte katlanacağına dikkat çeken İçer, "Bu konuda acilen çözüm beklemekteyiz. Bugün buna tahammül gücümüz kalmamıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious