Eczanedeki kesintilere düzenleme

Eczanedeki kesintilere düzenleme.24740
  • Giriş : 17.10.2008 / 10:53:00

Eczanelerce tahsil edilen muayene ve tedavi katılım paylarının vergiden muaf tutulması amaçlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile yeniden belirlenen muayene ve tedavi katılım paylarının eczanelerce tahsili konusundaki eleştiriler üzerine ilgili kurumlarca bir çalışma başlatıldı.

Eczanelerin hastalardan tahsil edilen katılım payları için fiş kesmek durumunda olup olmadıkları ve dolayısıyla bu tutarların vergisini ödemek zorunda kalıp kalmayacaklarına ilişkin tereddütler ortaya çıkınca, ilgili kurumlar harekete geçti.

Yetkililer, eczanelerin kasalarına girmeyen bu tutarların vergisini ödemek zorunda kalmaması gerektiğini, eczacılara ilave bir yük getirilmemesi için katkı paylarının vergiden muaf tutulmasının doğru olacağını belirttiler.

Üzerinde çalışılan düzenlemede, eczanelerin tahsil ettikleri katılım payı tutarlarının vergiden muaf tutulması amaçlanıyor.

SUT'a göre, eczanelerce sigortalılardan tahsil edilen ve vergiden muaf tutulması planlanan katılım payları, ikinci basamak resmi sağlık kurumlarındaki muayene ve tedaviler için 3 YTL, eğitim ve araştırma hastaneleri için 4 YTL, üniversite hastaneleri için 6 YTL, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında 10 YTL olarak uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*