Eczanelerin yeşil kart sıkıntısı

Eczanelerin yeşil kart sıkıntısı.9081
  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Yeşil kartlı hastalar iki yıldır ilaçlarını eczanelerden alıyor. Eczacılar, bu durumdan memnun, ancak ilaç bedellerini devletin zamanında ödememesinden rahatsız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alacaklarını tahsil edemeyen 23 bin eczacı, 'eylem' hazırlığı yaptıklarını belirtirken, Başbakanlık, Maliye ve Sağlık Bakanlıkları'na faks göndereceklerini söylüyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan, hastalara verdikleri yerli ilacın parasını 45 gün, ithal ilaçların bedelini de 10 gün içinde depolara ödemek zorunda olduklarını ifade ediyor. Kaplan, "Ama devlet 6 aydır alacağımızı ödemiyor. Pek çok eczacı, verdiği ilacın yerine yenisini bile koyamıyor." dedi. Oda olarak ortak bir eylem yapmayı düşündüklerini aktaran Zafer Kaplan, "Yönetim kurulumuzda ne yapacağımıza karar vereceğiz. Ama eczanelere, 'yeşil kartlıların ilacını vermeyin' şeklinde bir çağrımız yok. Çok zor duruma düşen eczanelerden bazıları ilacı vermeyi kesmiş olabilir." şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Türk Eczacıları Birliği Başkanı Mehmet Domaç ise eczanelerin borç yükünü daha fazla taşıyamayacağını kaydetti. Domaç, "Alacaklarımız bir an önce ödenmelidir. Aksi halde sorun vatandaşı rahatsız edecek boyuta gelecek. Artık bıçak kemiğe dayandı." açıklamasını yaptı. Yeşil kartlılara verilen ilaçlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Eczacıların taslak protokol metninde, şu ifadeler yer alıyor: "Sözleşmeli eczanelerce tip sözleşmede belirtilen esaslar çerçevesinde, her ilk ve son gününü kapsayan döneme ait reçeteler, o ayın son günü tarihini taşıyacak şekilde sonlandırılır ve faturalandırılır. Takip eden ayın ilk 7 iş günü içinde kuruma teslim edilir. Kurum, Reçete Kontrol Birimi'ne teslim edilen reçetelerin kontrollerinin tamamlanması durumunda bu reçetelerin bedellerini teslim tarihinden itibaren en geç 75 gün içinde öder."

Eczacıların yeşil kartlı reçete bedelleri hakkında yaşadığı sorunu dile getiren Sakarya Eczacılar Odası Başkanı Füsun Çetin, eczacıların, verdikleri ilaçların bedellerini zamanında alamadığını söyledi. Çetin, yeşil kart kapsamındaki vatandaşların ilaç ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hiçbir aksaklık çıkarmadıklarını ifade ederek, "Oysa ikinci yıla girilmesine karşın hâlâ ödemeler zamanında yapılmamakta. Böyle devam ederse hizmeti sürdürmemiz zorlaşır." diye konuştu.

Mersin Eczacılar Odası Mut Temsilcisi Ferda Çelebi de 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren yeşil kartlı hastaların da serbest eczanelerden ilaç almaya başladığını hatırlatarak, eczacıların bu hizmetin bedelini aylarca alamadıkları için mağdur olduğunu savundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious