Edebiyatçılar Antakya'da buluşacak

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Türkiye Yazarlar Sendikası Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu, Antakya'da gerçekleştirdiği organizasyonlardan birini daha hayata geçirmek için yoğun çalışmalar başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz gün Şam'a giden ve bir takım görüşmelerde bulunan Mehmet Karasu, aynı görüşmelerin önümüzdeki süreçte Kıbrıs'ta devam edeceğini söyledi.

Sanat üretiminde bulunmanın suya taş atmaya benzeten Mehmet Karasu, taşın atılışından doğan halkaların nereye dek uzandığının bilinemeyeceğini söyledi ve şunları dile getirdi: "İkinci Edebiyat günleri kapsamında Suriyeli edebiyatçılarla temas kurmak, beni Arap Yazarlar Birliği'ne götürdü. Birlik olarak birkaç edebiyatçıyla etkinliğimize katıldılar. Etkinlik kitabında şunları yazmıştım; İkinci Antakya Edebiyat Günleri'ni komşu kültürlerin, dillerin, edebiyatların geniş bir Ortadoğu coğrafyası içinde bir araya gelmeleri açısından kalıcı örnekler oluşturmasını diliyoruz. Dileğimiz tuttu ve üçüncü Antakya Edebiyat Günlerini bir Ortadoğu Edebiyatları buluşması'na dönüştürmeyi başardık.

2006'da biraz daha genişleyip Ortadoğu edebiyatı ile KİBATEK adı altında örgütlenmiş olan Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya edebiyatlarını Antakya'da buluşturduk. Bu buluşma iki örgüt arasında (Arap Yazarlar Birliği ile KİBATEK) bir yakınlaşmayı gündeme getirdi. Şuanda iki örgüt arasında görüşmeler devam ediyor. Anlayacağınız Arap Yazarlar Birliği'ne üye 18 ülke ile KİBATEK'e üye 23 ülkenin oluşturduğu 41 ülkenin işbirliği söz konusu oluyor. Kasım ayında düzenleyeceğimiz Uluslar arası Edebiyat Sempozyumu ilk kez bu 2 farklı coğrafyanın yazarları bir araya gelecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious