'Edebiyatta cemaatçiliğin dışına çıkılmalı'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen bir panelde kendi edebiyat anlayışı ve edebiyat dünyası üzerine soruları cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pamuk, edebiyatta cemaatçiliğin dışına çıkarak yazmak gerektiğini söyledi. Yazarın kızgın bir kişilik olduğunu belirten Pamuk, "Bizi yazmaya iten, içimizdeki mutsuz eden ayrıntıların enerjisini veren tuhaflıktır, aykırılıktır." dedi.

Yazar Orhan Pamuk Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen "Orhan Pamuk ve Edebiyatı" konulu panele katılarak, üniversitenin öğretim görevlisi Hasan Bülent Kahraman'ın sorularını cevapladı. Yazmanın kendisine göre göreceli bir kavram olduğunu söyleyen Pamuk, yazarın cemaatçi anlayışın dışına çıkması gerektiğini söyledi. Pamuk, "Yazmada biraz cemaatçiliğinin dışına çıkmak istedim. Yaratıcılık, zeka ve yetenek diye bir şey var. Onu öne çıkarmak için Nobel Ödülü'nü alırken öyle bir konuşma yaptım. Biraz cemaat dışına çıkmak lazım. İçinde bulunulan birikimden yararlanıp cemaat çevresinin de dışına çıkmak lazım" dedi.

Yazarın kızgın bir kişiliği olduğunu ve bunu aktarmayı amaçladığını aktaran Pamuk, "Yazar kızgın kişidir. Mutlu adam cemaat içinde kalır. Bizi yazmaya iten içimizdeki mutsuz eden ayrıntıların enerjisini veren tuhaflık, aykırılıktır. Ben herkesin yaratıcı olabileceğine inanıyorum. Cemaatlerde de hep beraber hareket edelim, güçlü olalım eğilimi var zaten. Ama yaratıcılık farklıdır." şeklinde konuştu.

Panelin sonunda öğrenciler Pamuk'u coşkuyla alkışlarken, iki öğrenci "Ermeni soykırımı yoktur" yazılı bir pankart açarak Pamuk'u protesto etti. "Ermeni soykırımı olmamıştır, bu yalandır" şeklinde bağıran üniversite öğrencileri, daha sonra salondan çıktı.

Panel sonunda Pamuk kitaplarını imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious