Edibe Sözen: Türkiye model ülke

Edibe Sözen: Türkiye model ülke.12996
  • Giriş : 27.10.2008 / 22:04:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen, Türkiye'nin birçok ülkede insan hakları, kadın ve çocukları hakları bakımından model ülke olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen, Türkiye'nin birçok ülkede örnek ülke olarak demokrasi, insan hakları, kadın haklarının ve çocuk haklarının gelişimi açısından izlenen bir ülke olduğunu belirterek, ''Türkiye, model ülke'' dedi.

Edibe Sözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam'da yarın sona erecek ''Kadının Toplumdaki Rolünün Yeniden Şekillendirilmesi ''konulu toplantıya Türk heyeti olarak katıldıklarını söyledi.

Türkiye'nin artık bölgede lider ülke konumunda olduğunu, bunun, Türkiye'nin tarihsel sorumluluğunun bir gereği hem de AK Parti iktidarının etkili politikalarının bir sonucu olduğunu ifade eden Sözen, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Özellikle son dönemde gerek gazetelere gerek akademik çalışmalara baktığımızda sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mirası ya da onun vizyonuyla genişletilmiş bir politik yaklaşım var. Bu politik yaklaşımı herkes takdirle izliyor. Çatışmalar bölgesi olarak anılan bu bölge, şimdi bunun yerini uzlaşmacı siyasetlere bırakıyor. Bu bizim için çok sevindirici. Türkiye, birçok ülkede örnek ülke olarak demokrasi, insan hakları, kadın haklarının ve çocuk haklarının gelişimi açısından hakikaten izlenen bir ülke ve model bir model ülke. Ben, bunun genişletilmiş dış politik tercihlere ve tabii ki AK Parti aktörlerinin başta Başbakan Erdoğan olmak üzere onların girişimlerine bağlıyorum.''

Türkiye ve Suriye ilişkilerine dair Suriyeli bir entellektüelin geçenlerde yazısını okuduğunu anlatan Sözen, ''Bizim için geçmişe baktığımızda başka ülkelerle olan ilişkilerimiz ne kadar risk doğuruyorsa Türkiye ile ilişkiler her zaman bizim için bir avantaj. Türkiye, her zaman bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bu düşüncenin bu bölgede de paylaşılması çok önemli bir gelişime işaret ediyor. Türkiye, sadece bu bölgede değil dünyanın diğer bölgelerinde de fırsatları açan bir ülke konumunda'' diye konuştu.

-KADININ ROLÜNÜN YENİDEN BİÇİMLENMESİ-

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın işbirliğiyle düzenlenen toplantıya da değinen Sözen, şunları kaydetti:

''Bu toplantının temel amacı, kadınların toplumsal rollerine göre yeni alanların açılması yönünde işbirliği sağlamak. Bunu çok önemsiyoruz, hem iki ülkenin sosyal kültürel yakınlaşması açısından, hem de kadınların ortak sorunlarına çözüm bulunması açısından önemli. Bu konuda hem Türkiye'den hem de Suriye tarafından konunun uzmanı kişiler toplantıya katıldılar.

Ben, işbirliği noktasında her iki tarafın da çok istekli ve sorunların çözümü noktasında çok yetenekli insanlarla çalışacaklarını gördüm. Bunun dışında bu toplantının devamı, sürecin iyi işlemesi açısından iyi olacak. Kadınların biraraya gelmesi özellikle bölgede bir örnek model oluşturacak. Özellikle Türkiye'de son yıllarda çıkarılan yasalarla birlikte kadının sosyal siyasi durumunun düzeldiğini, kadının toplumsal alanının açıldığına şahit oluyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*