Edip Akbayram PKK konserine de katılmış!

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Son dönemde popülaritesi artan Cumhuriyet mitinglerinin favori sanatçısı Edip Akbayram hakkında şok bilgi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akbayram'ın, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan posterlerinin açılarak, örgüt lehine sloganların atıldığı etkinliklere de katıldığı ortaya çıktı. Edip Akbayram, 14 Nisan'daki Tandoğan mitinginden iki hafta önce Londra'da PKK bayraklı ve Apo posterli kitleleri coşturmuş.

İngiltere'deki Nevruz kutlamaları bu yıl Halkevi, Kürt Toplum Merkezi, Kürt Kültür Merkezi, İngiltere Gençlik Meclisi'nin de aralarında bulunduğu Kürt dernekleri tarafından organize edildi. Kutlamalar 'Güneşimizi karartamazsınız' sloganıyla 2 Mart 2007'de Haringey'deki Kurdish Community Center'da düzenlenen 'Halay Gecesi' ile başladı. 1 Nisan 2007 tarihinde ise Londra'daki Sordicth Park'ta konser düzenlendi. Bu konsere Cumhuriyet mitinglerinin vazgeçilmez ismi Edip Akbayram, 'Koma Agire Jiyan', 'Rojin', 'Aziz Weysi', 'MC Zagros', 'Govenda Zilan' ve 'Kürt Halk Dansları' ile birlikte sahne aldı. Akbayram'ın bulunduğu sahnenin hemen önünde 'Biji Serok Apo, Biji Öcalan' (Apo çok yaşa) sloganları atıldı. Akbayram, şarkıları ile ellerinde Türk bayrakları olan kalabalığı değil, bölücü örgüt PKK'nın sözde bayrakları olan kitleleri coşturdu. Konserde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri de elden ele dolaştı.

Edip Akbayram'ı İngiltere'de verdiği konserde sahnenin arkasında sadece Apo'nun değil PKK'nın öncü kadrolarından olan Mazlum Doğan'ın büyük boy posteri de yer alıyor. Sahneye afişi asılan Doğan, 1955 yılında Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde dünyaya geldi. Balıkesir'de eğitim fakültesini bitirdikten sonra 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde Ekonomi Bölümü'ne kaydını yaptırdı. 1976 yılının sonlarına doğru okuldan ayrılarak bölücü örgüt PKK'nın öncü kadroları arasında yer aldı. Mazlum Doğan, 30 Eylül günü 1979'da gözaltına alındıktan hemen sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. 1982 yılında 20 Mart'ı 21'e bağlayan gece kaldığı, Diyarbakır Cezaevi'ndeki baskıları ve koşulları protesto etmek amacıyla kendini ateşe verdi ve yanarak öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious