Edip Başer PKK'ya gözdağı verdi

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Edip Başer: "PKK'nın varlığına son verilmesi Türkiye'nin ulusal güvenliği için ertelenemez bir gerekliliktir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başer, sınır ötesi operasyon yapılmaması ile ilgili olarak, "Türkiye bugüne kadar yakın müttefikleri ABD ve İngiltere'nin Irak'taki durumlarını daha da zorlaştırmamak, Irak'ın normalleşme sürecini geciktirmemek bakımından kendi kendini sınırlamıştır." dedi.

Edip Başer, ABD'nin PKK Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston ile Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıya katıldı. Başer, burada yaptığı konuşmada PKK ile mücadeledeki kararlılığa dikkat çekti. Başer, "PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığına en kısa sürede son verilmesi Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından ertelenemez bir gereklilik ve zorunluluktur." dedi.

PKK ile mücadele konusunda Türkiye ile ABD arasında çalışmaların sürdüğünü belirten Başer, kendi görevlerinin PKK ile yurt dışında mücadele etmek olduğunu aktardı. Başer, görevi ile ilgili olarak, "Neler getireceğine dair benim söyleyebileceğim bir durum söz konusu değil. Kendimize mantıklı bir süreç belirledik ve kendi önceliklerimizi göz önüne alarak yapabileceklerimizi araştırıyoruz." şeklinde konuştu.

Her iki taraf hükümetleri ile ilişki içinde olduklarını belirten Başer sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim ortaya koyacağımız sonuçları elbette yine iki devletin kendileri eyleme geçirecektir. Özellikle yurt dışında terör örgütün mali kaynaklarının bir an önce kesilmesini sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti için bir tehdit olmasının önüne geçmektir. Yalnızca bizim çalışmalarımızla terör örgütünün sonunu getirmek mümkün değildir. Yurt içinde terör örgütü ile mücadele ise tamamen Türk devletinin inisiyatifindedir."

Türk kamuoyunun, terör örgütünün eli silah tutan mensuplarını ortadan kaldırmakla PKK'nın bitmeyeceğini bilmesini isteyen Başer, bu örgütün yıllardır var olduğunu ve ortadan kaldırmak için psikolojik ve ekonomik desteğinin ortadan kaldırılmasının şart olduğu ifade etti. Başer, terör örgütünün ekonomik, sosyal, psikolojik desteklerini ortadan kaldırmadıkça PKK'nın ortadan kaldıramayacağı gerçeğine değindi.

Başer, toplantıda soruları da yanıtladı. Bir katılımcı, terör mücadele koordinatörlüğü konusunda Cumhurbaşkanı Sezer, Anamuhalefet Lideri Baykal ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın kendisini istemediği yönünde sorulan bir soruya Başer, "Kulaktan dolma bilgi" diye yanıt verdi. Başer, bunun gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Hükümete beni Genelkurmay Başkanı bizzat teklif etmiştir. Büyükanıt ile yüz yüze birçok defa görüştüm. Bana böyle bir imada bulunmadı. Cumhurbaşkanı ile de birkaç defa görüştüm, ama hiçbir şekilde bana böyle bir şey söylemedi" dedi.

Başer, kendisinin de bu oluşumla ilgili ilk zamanlarda şüphelerinin olduğunu, ancak terörle mücadelede güvenin esas olduğunu söyledi. Başer, "Bizim yapmaya çalıştığımız şey, yıllardır Türkiye'nin başına bela olmuş terör örgütünden bir an önce kurtulmak için yollar aramaktır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious