Edip Başer'den sürpriz açıklama

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer, yararlı olacağına inanılması durumunda, Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle görüşülebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NTV’ye konuşan Başer, bunun Türkiye için bir kırmızı çizgi olmadığının altını çizdi. Başer’in bu açılımı, terörle mücadele için kurulan üçlü mekanizma açısından da önem taşıyor. Kürtlerin üçlü mekanizmaya dahil olmasına karşı çıkan Ankara, Kürtlerin işin içine girmesiyle mekanizmanın PKK ile dolaylı bir görüşme zeminine dönüşmesinden endişe duyuyor.

Yakın Plan programına katılan Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer, terörle mücadelede yarar sağlayacağına inanılması durumunda, Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle de görüşülebileceğini belirtti.

Başer “Bu bir kırmızı çizgi değil. Biz böyle bir görüşmeden mücadele kapsamında yarar sağlayacaksak görüşme yaparım. Eleştiri okları üzerime doğrulabilir ama yararlı olacaksa. Buna tek başıma da karar veremem. Bazı üst düzey kademelerin kararı sözkonusu. Kırmızı çizgi yok” dedi.

Başer’in bu açıklaması Ankara’nın terörle mücadele konusundaki politikası açısından büyük önem taşıyor.

Zira Ankara, baştan beri yerel Kürt grupların liderleriyle PKK ile mücadele konusunda görüşmeye ya da işbirliğine yanaşmıyor. En son görüşmeyi MİT Müsteşarı Emre Taner, KDP lideri Mesut Barzani ile yapmıştı.

Bu aşamada terörle mücadele için Türkiye, ABD ve Irak arasında oluşturulan terörle mücadele özel temsilciliği mekanizması önem kazanıyor. Üçlü mekanizmaya Irak tarafından uzun süre bir temsilci atanmamıştı. Bunun gerekçesi ise, Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin bu mekanizmaya dahil olma isteğine karşılık Ankara’nın buna karşı çıkması idi.

Ankara’nın engellemesini kırmaya çalışan Kürt yönetimi de, merkezi yönetimin oluşturduğu temsilciliğe bölgesel içişleri bakanını gönderdi. Ancak Ankara tarafından bu oluşum da kabul görmedi. Bu yüzden üçlü mekanizma kurulalı 6 ay olmasına karşın Irak tarafı Ankara’nın itirazı nedeniyle toplantılara katılamıyor.

Ankara’nın endişesi, üçlü mekanizma içinde alınan kararların PKK’ya sızması. Daha önemli neden ise Kürtlerin işin içine girmesiyle mekanizmanın PKK ile dolaylı bir görüşme zeminine dönüşmesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious