Edip Başer'in istifası konuşuluyor

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Erdoğan’ın PKK’ya karşı adım atmamakla eleştirdiği ABD’nin tutumundan, Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer de rahatsız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, ABD’nin PKK terörüyle mücadeleyi yeterli şekilde ciddiye almaması, Edip Başer’i rahatsız etmeye başladı.

Başer, 11 Aralık’taki görüşmede, Amerikalı muhatabı Joseph Ralston’a, ’Washington’un PKK’ya can alıcı darbeleri vurmaktan kaçındığı’ konusundaki eleştirisini iletti.

Edip Başer ayrıca, sürekli vaatte bulunulmasına rağmen, örgütün Avrupa’daki finansman kaynaklarının kesilmesinde hiçbir ilerleme kaydedilmemesinden duyduğu rahatsızlığı aktardı.

Başer’in, yakın çevresine, "Benim önümde bir takvim var. Bu takvim artık son çeyreğine geldi. Eğer isteklerimiz yerine gelmezse, istifa etmekten başka yapacak birşey yok. Bu da öyle çok uzun sürmez" dediği belirtiliyor.

Başbakan ne demişti?

Başbakan Erdoğan, 3 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD arasında terörle mücadele için oluşturulan koordinatörlük mekanizmasının olumlu sonuç vermediğini söylemişti.

Erdoğan, terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığının sona erdirilmesi ve mali kaynaklarının kurutulması için hiçbir somut adım atılmadığını, Türkiye’nin beklentilerinin boşa çıktığını belirtmiş ve "Ciddi adımlar bekliyorduk, olmadı" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan, dün yaptığı bir başka açıklamada ise sözlerine açıklık getirdi ve koordinatörlük çalışmasından vazgeçilmediğini belirtti.

Erdoğan, ABD’nin ve Türkiye’nin özel temsilci atamasına ilişkin, "Biz atamamızı yaptık. Ama biz burada soyut neticeden çok, somut neticeler almak istiyoruz. Şu anda da bunun gayreti içindeyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious