Edirne doğalgaza kavuşuyor

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Edirnelilerin yıllardır rüyalarını süsleyen doğal gaz için ilk kazma vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 1997 yılında başkanlık döneminde bir gece Edirne'ye doğal gazın geldiği rüyasını gördüğünü ve bunun üzerine ilk belediye meclisi toplantısında Edirne Doğalgaz Şirketi'ni kurduklarını söyledi. Doğal gaz kazılarının başlaması ile birlikte 2007 yılı sonuna kadar 4 büyük mahalleye doğal gaz bağlantılarının tamamlanacağını söyleyen Sedefçi, "Zorlu Enerji, doğal gaz temel atma töreni ile kentimizde kazı çalışmalarını başlattı. Bu 5 yıllık bir projedir. 2011 yılında Edirne'nin her tarafına doğalgaz verilecek." dedi.

"Edirne yıllardır hasret kaldığı doğal gaza sonunda kavuşuyor" diyen Başkan Sedefçi, şunları söyledi: "Bilindiği üzere yapılan doğal gaz ihalesini Zorlu Enerji kazandı. Şehrimizi doğal gaza kavuşturacak töreni yapmış bulunmaktayız. Doğal gaz kazı çalışmaları böylelikle start almış oldu. İlk etapta yeni yerleşim bölgemizde bulunan 4 büyük mahallemizde kazı çalışmaları başlayacak. 2007 yılı sonuna doğru Şükrüpaşa Mahallesi, Fatih Mahallesi, 1. Murat Mahallesi ve Kocasinan Mahallelerimiz doğal gaza kavuşmuş olacak. Söz verdiğimiz üzere doğal gazı Edirne halkına sunmuş olmanın onurunu duyacağız."

"TÖRENE ZORLU GRUBU'NUN KATILMAMASI İÇİN BASKI YAPILDI"

Doğal gaz temel atma törenine belediye personeli ve CHP'liler dışında katılımının olmaması dikkat çekti. Söz konusu törene Zorlu Grubu'ndan bir yetkilinin ve Vali Nusret Miroğlu'nun neden katılmadığı sorusuna ise Başkan Sedefçi, şöyle cevap verdi: "Sayın Valimizin İpsala ilçesinde bazı işleri olduğu için oraya gitmiş. Zorlu Grubu'ndan katılan olmadığı bir gerçek. Zorlu Grubu yetkililerinin törene katılmaması için Maliye Bakanlığı tarafından baskı yapıldı ve bu yönde bir talimat verildi. Hatta törenin iptal edilmesi dahi istenmiş. Şu an bir provokasyonla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Edirne'ye doğal gazın gelmesinin AK Parti hükümetinin ve milletvekillerinin sayesinde olduğunu söyleyen Sedefçi, "Ben bu zamana kadar hizmetlerimde asla particilik gözetmedim. Ben CHP'liyim ve partimle gurur duyuyorum. Bu Edirne halkına yapılan bir hizmettir ve yatırımdır. Burada parti gözetmeden birlik olup hareket etmeliyiz. Doğal gazın Edirne'ye gelmesi hükümetin bir ayrıcalığı değil zaten. Devletin elinde doğal gaz fazlalığı var ve bunu satmak zorunda. Buradan yola çıkarak Edirne dahil 11 ilde doğal gaz ihalesi yapıldı. Edirne'ye herhangi bir ayrıcalık yapılmadı. Sayın Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan başta olmak üzere AK Partili vekillerimize çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"BAŞKAN SEDEFÇİ, AK PARTİ'NİN YAPMIŞ OLDUĞU YATIRIMLARI SAHİPLENİYOR"

AK Parti İl Başkanı Ayhan Demir ise, AK Parti Hükümeti tarafından Edirne'ye yapılan yatırımların, Belediye Başkanı Sedefçi tarafından sahiplenildiğini ve söz konusu doğal gaz projesinin AK Parti hükümetinin bir çalışması olduğunu söyledi.

"Edirne'ye doğalgazı getiren ve ihaleleri gerçekleştiren AK Parti Hükümetidir." diyen Ayhan Demir, şunları söyledi: "Söz konusu projenin babası Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan'dır. Bakanlık ve Zorlu Grubu arasında yapılan ihale sözleşmesine göre yapımına başlanacak olan İletim Hattı Projesi'nin 2007 yılı sonbaharında Edirne'de de bitirilmesi planlanıyor. Yerel idarenin doğalgaz temel atma töreni adı altında düzenlenen törenin taşeron firmanın başlatmakta olduğu kazı çalışması dışında bir anlamı bulunmamaktadır." dedi.

Demir, "Doğal gaz iletim hattının Edirne'ye ulaştırılması sürecinde yapılan programlama ve ihale aşamasında Edirne Belediyesi'nin hiçbir katkısı bulunmamasına rağmen bugün şov amaçlı bir tören düzenleyerek AK Parti Hükümeti'nin kentimiz için yapmış olduğu güzel hizmetleri sahiplenmesi çabası ve popülizm olarak görmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious