Edirne'de 'çağdaş kadın' heykeline saldırı

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Edirne Şubesince, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıl dönümü anısına yaptırılan heykel saldırıya uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Edirne Şubesince, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıl dönümü anısına yaptırılan 400 kilogram ağırlığındaki bronz “Özgür ve Çağdaş Kadın Heykeli”, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce yıkıldı.
Fatih Mahallesi'nde, kavşağa dikilen kadın heykeli, çevresindeki aydınlatma sistemi devre dışı bırakılarak, kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından, bağlanan bir halat aracılığıyla yıkıldı.
Vatandaşların durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen polis ve Edirne Belediye Başkanlığı ekipleri, inceleme yaptı.
Türk Kadınlar Birliği Edirne Şube Başkanı Ayşen Tamergil, yaptığı açıklamada, Edirne gibi Avrupa'ya açılan çağdaş bir sınır kentinde, kadın heykeline yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Heykeli yıkan örümcek kafalı, çağ dışı, heykele ve sanata düşman zihniyeti kınıyoruz. AB'ye girme aşamasında bu tür olaylarla uğraşılması, yazıktır” dedi.
Tamergil, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıl dönümü anısına yaptırılan “Özgür ve Çağdaş Kadın Heykeli'nin, taşıdığı anlam dolayısıyla önemli olduğunu ifade ederek, bir an önce gerekli onarım yapılarak heykelin yeniden yerine dikilmesini beklediklerini söyledi.
Edirne Belediye Başkanlığı yetkilileri ise yapılan saldırıdan üzüntü duyduklarını ve saldırıyı kınadıklarını kaydederek, heykelin, onarımının yapılarak yerine dikilmesinin sağlanacağını bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious