Edirne'de doğalgaz sevinci

  • Giriş : 28.08.2007 / 13:43:00

Merty Energy Mühendislik firması Edirne'de Aralık ayından itibaren 5 doğal gaz kuyusu daha açmayı planladıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merty Energy Mühendislik firması Operasyonlar Müdürü Tayfun Atalay, Edirne'nin Süloğlu ilçesi yakınlarında 3 kuyuda buldukları doğal gazın ardından, Aralık ayından itibaren 5 doğal gaz kuyusu daha açmayı planladıklarını bildirdi.

Atalay, yaptığı açıklamada, açtıkları Batıumur-1, Arpacı-1 ve Köyüstü-1 kuyularında yeterli doğal gaz rezervine ulaşmalarının, firmalarını yeni kuyu açmaya yönelttiğini söyledi.

3 kuyuda yaptıkları inceleme ve test sonuçlarına göre, yeterli miktardadoğal gaz olduğunun belirlendiğini ifade eden Atalay, bölgede yenikuyuların açılması için bir süreden bu yana devam eden sismik çalışmaların sonuna gelindiğini belirtti.

Sismik çalışmaların 1,5 ay sonra tamamlanmasıyla, yeni bir değerlendirme yapılacağını bildiren Atalay, "Edirne yöresindeki 3 kuyuda bulduğumuz doğal gazın ardından, aralık ayından itibaren 5 doğal gaz kuyusu daha açmayı planlıyoruz. Her bir kuyuyu açtıktan sonra doğal gaz miktarlarını test edilecek. 8 doğal gaz kuyusunu açma işlemleri tamamlandığında ve bukuyularda yeterli doğal gaz rezervi bulunduğu kesinleştiğinde üretimtesislerinin yapımına geçilecek" dedi.

Atalay, her bir kuyunun 700 bin dolara mal olacağı ve 40 civarında kişinin çalışacağı doğal gaz kuyularının Merty Energy operatörlüğünde, Petraco, Avustralyalı Ottaman ve Pemi firmalarının ortaklığında açılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious