Edirne'de ölen arılar tahlile gönderiliyor

Edirne'de ölen arılar tahlile gönderiliyor  .12604
  • Giriş : 01.03.2008 / 16:12:00

Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Altınordu, yöredeki arı ölümleriyle ilgili arı ve bal örneklerinin inceleneceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Altınordu, üyelerden arı kayıpları konusunda endişeli haberler geldiğini söyledi. Bölgede arı kayıplarının Edirne Valiliği ile il ve ilçe tarım müdürlüklerine bildirildiğini ifade eden Altınordu, ''Şu anda tarım müdürlükleri, arı kayıpları nedeniyle arıcılarımızı ziyaret ederek gerekli çalışmaları yapıyor. Arılardan ve ballardan alınan örnekler, tahlile gönderiliyor'' dedi.

Yaz aylarında yaşanan arı ölümlerinin nedenleri konusunda şu ana kadar yeterli bilgi gelmediğini bildiren Altınordu, bilim adamlarının da çalışma yaptığını İfade ederek, ''Bilim adamları bu konuda ne diyecek onu bekliyoruz'' diye konuştu.

Altınordu, birlik üyelerinden arı ölümleriyle ilgili şikayetlerin gelmeye devam ettiğini; bunun bir 'doğal afet' halini aldığını öne sürerek, arıcıların 2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun kapsamında değerlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

350 sandık arısının tamamını kaybeden Keşan'ın Altıntaş köyünden Ferit Tunca, ölümlerin nedeninin araştırılması için Keşan Kaymakamlığına başvurduğunu söyledi. Tunca, başvurusu üzerine İlçe Tarım Müdürlüğünden bir ekibin arı sandıklarında inceleme yaparak, numune aldığını kaydetti.

Keşan Tarım Müdürlüğü yetkilileri de numunelerin İstanbul Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini bildirdiler.

2 bin 300 ailenin geçimini arıcılıkla sağladığı Edirne'de, 40 bin fenni, 12 bin de sepet kovan bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious