Edirnekapı Şehitlik Mevkii'nde ölüm geçidi

Edirnekapı Şehitlik Mevkii'nde ölüm geçidi.16590
  • Giriş : 29.06.2009 / 10:46:00

Topkapı Sultançiftliği Metrosu ve Metrobüs Hattının kesişme noktası olan İstanbul Edirnekapı Şehitlik mevkiindeki trafik düzenlemesi, minibüsçü terörü ve ihmal ölüme davetiye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şehitlik mevkiinde metrobüse geçmek için yerleştirilen Trafik ışıklarının konulduğu bölgede minibüsçülerin yolcu almak yolda iki şeridi kapatması hem yayalar hem de araçlar için kabusa döndü. Yolcu alabilmek için trafik ışıklarının hemen önünde iki sıra halinde park eden minibüsler karşıya geçmek isteyen yayaların arkadan gelen araçları görmesini engelleyerek ölümlü ve yaralanmalı kazalara neden olabiliyor.

Metrobüse ve Topkapı Sultançiftliği metro hattına geçmek için yayaların kullandığı yolda seyir halindeki araçlar da minibüslerin trafik ışıklarının hemen önünde park etmesi nedeniyle ışıkların kırmızı ya da yeşil yandığını göremiyor. Minibüsler tarafından iki şerit olarak kapanan yolda üçüncü şeridi kullanarak geçmeye çalışan araçlar karşıdan karşıya geçen yayaları da fark edemiyor bu durum da kazaları kaçınılmaz kılıyor.

Aynı yol üzerinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan vatandaşları bekleyen bir başka tehlike ise metro hattı. Yolun yarısını can havliyle geçmeye çalışan vatandaşlar bu kez kendilerini metro raylarının üstünde buluyor. Yaya geçidinin metro durağının hemen öncesinde ve hiçbir güvenlik önlemi olmadan rayların üzerinden geçiyor olması da işin daha düşündürücü boyutu. Kazasız yolun yarısını geçen vatandaşlar bu kez de can pazarını metro hattı üzerinde yaşıyor.

Hem minibüsçülerin yolu işgal etmesinin önlenmesi hem de metro geçişinin yeniden düzenlemesi için polise ve Büyükşehir Belediyesine defalarca başvuran vatandaşlar sorunlarına çare bulamamaktan şikayetçi!

Yaya geçidinin yoğun olarak kullanıldığı metrobüs, metro ve diğer toplu taşıma araçları gibi 3 farklı ulaşım alternatifinin kesiştiği bölgedeki yayalara karşı bu duyarsızlık ve ihmal vatandaşı çileden çıkarıyor.

7'den 70'e herkes tarafından kullanılan yaya geçidindeki çoklu ihmal 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'un alnında kara bir leke gibi duruyor.

Vatandaşlar trafik düzenlemesi ve minibüsçü terörü için polisten ve ilgililerden, yaya geçidi düzenlemesi için ise Büyükşehir Belediyesinden acil çözüm bekliyor…

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*