Edoğan medyaya fena çattı

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, hortumları kestikleri için kendilerine iftira atıldığını söyleyerek, "Vaveylanın altındaki gerçek, hortumların kesilmesidir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisinin Erzurum İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, "Ama yazılı, ama görsel medya hiçbir zaman yaptıklarımızı anlatmıyor. Bugün 15'e yakın açılış yapacağız ama birkaç istisna dışında onların hiçbirinde görmeyeceksiniz. Çünkü onlarda bu heyecan yok." diye konuştu.

Göreve geldiklerinde kendilerine '3 y' belirlediklerini ifade eden Erdoğan, "Bunlar, yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları önlemekti. Biz göreve geldiğimizde işe başlayarak tek tek hortumları kesmeye başladık. Vaveylanın altında yatan gerçek, hortumların kesilmesi. Bazıları acaba AK Parti'ye, yöneticilerine, yerel yöneticilerini nasıl iftira atabiliyorlar? Biz abdestimizden şüphe etmiyoruz ki namazımızından şüphe duyalım." şeklinde konuştu.

1988'den 2000'e kadar zorunla tasarruf adı altında para kesildiğini belirten Erdoğan, "Devlet, memuruna borçlu olamaz. Biz, 20 Haziran'da zorunlu tasarruf adı altında kesilen 14 katrilyonu ana parasıyla sahiplerine ödedik. 1988'den 2000'e kadar bu paralar kesildi. Peki gelen hükümetler niye ödemedi? Bunların içinde DYP'si, CHP'si, MHP'si, DSP'si, ANAP'ı vardı. Şimdi soruyorum, niye bu paraları ödemediler? Hani bunlar halkımızın yanındaydı, vatandaşın yanındaydılar? Bu millet icraat istiyor, icraat." dedi.

Konuşmasında daha sonra İmar Bankası olayına değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülkede zadeler ve zedeler vardır. Birisi saltanat sürüyor, birisi de sıkıntı çekiyor. Bankalar devletin güvencesinde. 8.5 katrilyon İmar Bankası mağdurlarının alacağı var. Bunların 7 katrilyonunu ödedik. Kalanını Ocak 2007'ye kadar ödeyeceğiz. Biz geldiğimizde Merkez Bankası'nın kasasında 26 milyar dolar var. Şimdi o kasada 60 milyar dolar bulunuyor. Yolsuzluk bunun neresinde?" diye sordu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir hukuk devleti olduğuna vurgu yapan Başbakan Erdoğan, "3 yıldır yurdun dört bir yanında ilköğretim öğrencileri sıralarında ücretsiz kitaplarını alıyor mu? Lise öğrencileri için de 'Kitaplarımızı alamayoruz, paramız yok.' dediler. Onun da kararını verdik. 2006- 2007 liselerde de yavrularımız kitaplarını sıralarının üzerinde bulacak. Muhalefet diyor ki, fakire veriyorsunuz ama zengine niye veriyorsunuz? AK Parti'nin felselesi, öğrencinin zengini olmaz. Haydi Kızlar Okula dedik. Fakirlik bahane değil. İlköğretimde erkek öğrenciye 18, kız öğrenciye ise 22 milyon vereceğiz dedik. 3 yıldır veriliyor. Lisede ise erkeğe 28, kıza 39 milyon ödüyoruz. Ama parayı kime veriyoruz biliyor musunuz? Çocuğa mı? Hayır. Babaya mı? Hayır. Anneye veriyoruz anneye. Niye anneye, babaya verip de duman olmasın diyoruz." diye konuştu.

Göreve geldiklerinde üniversitede okuyan gençlere 45 milyon burs verildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Üniversite öğrencisi şimdi 130 milyon alıyor. Kredili Yurtlar Kurumu'nda kalıyorsanız sabah kahvaltısı ve akşam yemeği bedava. Bunu da ilave ederseniz 190 milyon ediyor. Bunu nasıl yaptık yolsuzlukla mücadele ile. Biz göreve geldiğimizde söz verdik, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeyecek ve yedirtmeyeceğiz diye." dedi.

'IMF'YE KARŞI ÇIKANLAR BİR ZAMANLAR IMF'DEN AKIL ALDILAR'

IMF ile işbirliği yapılmasına karşı çıkanları ana ve yavru muhalefet olarak nitelendiren Erdoğan, "Biz göreve geldiğimizde IMF'ye 23.4 milyar dolar borç vardı. Türkiye IMF'nin 29 kurucu ortağından birisidir. IMF'nin aleyhinde konuşanlar bir zamanlar masada oturup akıl IMF'den aldılar. Biz gelene kadar 23.4 milyar dolar borç yaptılar. Şimdi bu borç 11.5 milyar dolara düştü. Nereden nereye. Yaklaşık 12 milyar dolar da oraya ödedik. Bu da 18 katrilyon yapar. Böylece (kazancımız) 110 katrilyona çıktı. Hesap ortada. Halep ordaysa arşın Erzurum'da. Dürüst olsunlar samimi olsunlar." dedi.

Bunun üzerine salonu dolduran kalabalık 'Türkiye seninle gurur duyuyor' diye tezahüratta bulununca Erdoğan, "Biz, sizlerle gurur duyuyoruz. Bununla da kalmıyoruz,. Türkiye'de 75 bin derslik yapıldı. 323 derslik Erzurum'a yaptık. Hamdolsun bunların yanında hayırseverlerin yaptığı destekle bu sayı 373'e çıktı. Karayazı'da şimdi temel atılacak. Erzurum'da yeni yeni okulların yapımına başlayacağız. Bir sonraki eğitim yılına bu okulları açağız. Artık yavrularımız Erzurum'un en ücra köşelerinde bile okulunda bilgisayara bağlı." diye konuştu.

'BEN BİLDİĞİNİZ BABALARDAN OLMAK İSTEMİYORUM'

Konuşma esnasında Başbakan Erdoğan'a vatandaşların 'Tayyip Baba' diye tezahürat yapması üzerine Erdoğan, "Bu ülkede çok babalar geldi gitti. Ben, o babalar sınıfına girmek istemiyorum. Ben, sizin kardeşinizim. Biz, millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik. Farkımız bu. Çünkü bir millete hizmet eden milletif efendisi olur. Onun kararını millet verir. Onun için milete hizmet veriyoruz." şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde Erzurum'da 135 uzman doktor bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Şimdi 216 uzman doktor bulunuyor. 303 pratisyen hekim vardı şimdi ise 340 pratisyen hekim var. Erzurum'da sağlık kuruluşlarının inşaatları için 59 trilyon para gönderdik. 2 adet devlet hastanesi tamamlandı. Birini bugün açacağız, diğerini ise daha önce açtık. Durmak yok. Çok çalışacağız." dedi.

Ulaşımda, adalette, emniyette, toplu konutta atılamlar yaptıklarının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu yıl sonuna doğru Erzurum'da adalet sarayını bitiriyoruz. Bununla kalmıyoruz. KÖYDES projesiyle önümüzdeki yıl sonuna kadar Erzurum'da yolu ve suyu olmayan bir tek köy kalmayacak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor. Milletvekillerimiz bu çalışmaları takip ediyor. Yolu olmayan, suyu olmayan medeniyetten mahrumdur. Yol ve su medeniyettir. Sevgili anacağımızın ayaklarını çamurdan kurtaracağız. Bununla kalmadık. Toplu konut çalışmaları devam ediyor. deprem konutlarını teslim ettik. Erzurum'da bin 470 toplu konut tamamlandı. Hedefimiz bunu 2 bin 815 konuta çıkarmak. Erzurum'un çehresini değiştirmek istiyoruz."

'DGD, MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ TEK KALEMDE ÖDENECEK'

Tarımda, hayvancılıkta çok ciddi adımlar attıklarını ifade eden Erdoğan, "Tarım desteklerinden bahsetmeyeceğiz. Yalnız, 2005 yılının mazot desteğini ödemiştik. Doğrudan Gelir Desteği'ni (DGD) ödememiştik. Önümüzdeki hafta ne zaman ödeyeceğimizi açıklayacağız. Hedefimiz bu parayı bir çırpıda ödemek. 2006'da ise DGD, mazot ve gübre desteğini tek kalem haline getireceğiz. Bu desteği inşallah 2 ayrı aşamada ödeyeceğiz. Birincisi inşallah nisan, ikincisini haziran başında ödeyeceğiz. Zamanla DGD azalırken prim desteği de artacak. Böylece araziye değil prime desteğe geçeceğiz." diye konuştu.

"Erzurum doğalgazını yakaladı." diyen Erdoğan, "Doğalgazda Erzurum çok önemli bir arter haline geliyor. Bunun çalışmaları devem ediyor. Bununla birlikte Erzurum'dan geçen doğalgaz ta Avrupa'ya kadar gidecek." ifadesini kullandı.

Erzurum'da 25 bin fakir aileye kömür yardımında bulunulduğunu hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Şimdi 40 bini aştı. Bunun maliyeti de yaklaşık 16 trilyondur. Biz sizi seviyoruz, size inanıyoruz. Siz de bize inanın. Siz bizi yanlız bırakmadıkça Türkiye daha da büyüyecektir. Bu iktidar milletin iktidarıdır."

Başbakan Erdoğan daha sonra salonu dolduranlara 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısını tekrarlattı.

Başbakan Erdoğan kongreden sonra Valiliğe ziyarette bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious