Edremit'de 84. yıl Kutlamaları

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehit Hamdi Bey Meydanı'nda yapılan törende İstiklâl Marşı'ndan sonra Edremit Kaymakamı Ekrem Büyükata, Belediye Başkanı Yunus Bozbey ve 19. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Paz birlikte halkı selamladı.

Ardından konuşan Başkan Bozbey, "Dört yıl süreyle kışkırtılmış dış düşler, kendini dev sanarak 1 Temmuz 1920'de İngiliz ve Fransız gemileriyle Akçay'ımıza girdi. Kuvayi Milliye örgütünü kurarak ilk direnişimizi başlatmış olduk. 9 Eylül 1922'de ülkemiz düşmandan temizlendi. Bize bu güzel yurdu kazandıran ulu önder Atatürk, silah arkadaşları, rahmetli kaymakamımız Şehit Hamdi Bey ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Daha sonra resmi geçit yapıldı. Edremit Deveciler Derneği'nin düzenlediği sünnet şölenine katılacak 17 çocuk, özel hazırlanmış traktör içinde geçti. Edremit Avcılar Kulübü kaymakamlığı emriyle bu sene avladıkları avları törenlere getirmediler.

Kurtuluş törenlerine AK Parti Balıkesir milletvekilleri Turhan Çömez, Ali Aydınlıoğlu ve İsmail Özgün, CHP Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Deveciler, Kaymakam Büyükata, Cumhuriyet Başsavcısı Can Konuklar, Tuğgeneral Ömer Pac idari ve mülki amirlerle vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious