Eflatun Nuri toprağa verildi

Eflatun Nuri toprağa verildi.16295
  • Giriş : 06.05.2008 / 21:58:00

İstanbul'da 3 Mayısta vefat eden Türk karikatürünün büyük ustası Eflatun Nuri (Adil Nuri Erkoç), son yolculuğuna uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eflatun Nuri için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen törende, kızı Sema Erkoç Çağlar, kız kardeşi Sevim Çetinkaya ve yeğeni Serhat Çetinkaya taziyeleri kabul etti. Cami bahçesine, yakınları ve arkadaşlarının duygularını yazması için defter konulurken, önünde fotoğraflarının yer aldığı tabutunun üzerine eflatun kurdeleler takıldı.

Eflatun Nuri'nin kızı Sema Erkoç Çağlar, gazetecilere duygularını, "Bambaşka bir babaydı. Çok büyük bir sanatçıydı. Hayatı dolu dolu bir insandı. 'Benim Adım Eflatun' adlı kitabının 2'inci cildini basıma hazırlıyordu, yarım kaldı" diyerek ifade etti.

Kız kardeşi Sevim Çetinkaya da ölümünden önce birlikte oldukları Eflatun Nuri'nin daha sonra evine gittiğini ve ardından acı haberi aldıklarını belirterek, "Çok üzgünüm" dedi.

Eflatun Nuri'nin yakın arkadaşlarından Hatice Özbay da 10 yıldır çok yakın yaşadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"İstanbul'un, Türkiye'nin Eflatun'u kayboldu, göçtü. Onu yaşatmak bizim görevimiz. Her dönemin ince işi karikatürünün Eflatun tarafından yapıldığına inanıyorum. Ödülleri, abartıyı sevmezdi. Hiç kimseden bir şey istemeden yazarak ve çizerek yaşadı. Eflatun, yarın ölmeyecekmiş gibi yaşayan biriydi. 10 yıl, 20 yıl sonrasının planlarını yapıyordu. Benim Adım Eflatun'un 2'nci cildini basmaya hazırlanıyordu, çocuk hikayeleri kitaplarının resimlerini yapıyordu."

Karikatürist Tonguç Yaşar da "1950 kuşağının değerli karikatüristlerinden biriydi. Devrimci bir çizgi kuşağının öncülerinden oldu. En yakın arkadaşımızdı. Tüm karikatür camiasının başı sağ olsun" dedi.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ise "Karikatür sanatçıları değerli bir ustasını kaybetti. Eflatun ağabey gerek çizdikleriyle, gerek yaşantısıyla bize her zaman örnek olmuş bir büyüğümüzdü. Üzüntümüz sonsuz. Yerinin doldurulabileceğini sanmıyorum" diye konuştu.

Cenaze namazını kıldıran din görevlisi, Atatürk'ün "Herkes mebus olabilir, hatta Cumhurbaşkanı olabilir ama sanatçı olamaz" sözünü hatırlatarak, bugün değerli bir sanatçının uğurlandığını dile getirdi. Cenaze namazında, aralarında Eflatun Nuri'nin kızı ve kız kardeşinin de bulunduğu bazı kadınlar da saf tuttu.

Din görevlisinin helallik almasının ardından omuzlara alınan Eflatun Nuri'nin naaşı, alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Sanatçının cenazesi, daha sonra götürüldüğü Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Törene, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Karikatür ve Mizah Müzesi Yöneticisi Erdoğan Bozok, yazar Cezmi Ersöz, aralarında Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Orhan Doğu, Kamil Yavuz, Aziz Yavuzdoğan, Akdağ Saydut'un da bulunduğu karikatüristler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious