Efsane lider Fidel Castro öldü mü?

  • Giriş : 26.08.2007 / 09:45:00

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun öldüğü yönündeki iddialar yayılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun öldüğü yönündeki iddialar gittikçe yayılıyor. Geçen yıl hastalanarak yönetimi kardeşi Raul’a bırakan Fidel’in 13 Ağustos’taki doğumgününde de ortaya çıkmamış olması iddiaları iyice kuvvetlendirdi.

ABD’de, Küba’dan kaçanların başkenti haline gelen Miami kentinde İspanyolca gazete ve televizyonlarda bu yönde haberler yayınlanıyor. Miami’de yaşayan Kübalılar, “Bu dedikodular daha önce de çıktı ama ilk kez gerçek olduğuna inanıyoruz” diyor. Yetkililer haberi yalanladı. Ama internet sitelerine göre Miami polisi, birkaç gün içinde açıklanacak ölüm haberi öncesinde geniş güvenlik önlemleri alıyor.

Yeni yönetim liberal reformlara hazırlanıyor

Fidel Castro’nun bir yıl önce hastalığı nedeniyle yönetimi devrettiği kardeşi Raul Castro, ağabeyinden daha liberal... Raul Castro’nun şimdiden ülkeyi reforme etme yoluna gittiği belirtiliyor.

Guardian gazetesinin haberine göre Raul Castro, pazar ekonomisi olan ancak devlet kontrolünün devam ettiği bir ülke yaratmak istiyor. Bu nedenle tarım ve mülk kanunlarının vatandaşa kolaylık sağlay acak şekilde değiştirildiği belirtiliyor. Ülkede siyasi tutukluların beşte birinin bu bir yıl içinde serbest bırakılmış olması da rejim değişikliğinin kanıtı olarak gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious