Efsane otomobil Pontiac için yolun sonu

Efsane otomobil Pontiac için yolun sonu.13028
  • Giriş : 29.04.2009 / 09:46:00

Yıllarca ''biz heyecan yaratırız'' sloganı üretilen bir zamanların en gözde otomobili Pontiac, yolun sonuna geldi. Hollywood filmlerinin vazgeçilmez performans aracı Pontiac'ı da kriz bitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Pontiac'ın artık yollara veda edeceğine ilişkin açıklama, üretici firma General Motors tarafından yapıldı. GM'nin ABD Michigan'daki tesislerinde 1926 yılında ilk üretimi yapılan Pontiac, yıllarca ''biz heyecan yaratırız'' sloganı ve yeni modelleriyle alıcılarının karşısına çıkmıştı.

83 yıl sonra GM'den yapılan son açıklama, bir dönem Hollywood filmlerinin vazgeçilmez performans aracı Pontiac'ın hayranlarını üzdü. Pontiac'ın üretimin durdurulduğu haberi, hayranlarının dışında ekonomi çevrelerini de üzdü.

GM'in kararının, 38 bin kişinin işini kaybetmesi anlamına geleceği yorumunu yapan Toronto Star Gazetesi, ''Bu karar yüzünden 6 bin işçi fabrikalarda, 14 bin kişi oto satış noktalarında ve 18 bin kişi de yedek parça üretim tesislerinde işinden olacak'' değerlendirmesinde bulundu.

GM, Kanada'daki fabrikalarında üretime devam edebilmek için Kanada'dan 7 milyar dolarlık yardım talebinde bulunmuş ancak bu talebi reddedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*