Efsane 'Salı Pazarı' son kez kuruluyor

Efsane 'Salı Pazarı' son kez kuruluyor.21329
  • Giriş : 15.12.2008 / 12:42:00

Bir halk pazarı klasiği olan 'Meşhur Kadıköy Salı Pazarı', mevcut yerinde yarın son kez kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alışveriş merkezi tamamlandığında ise Salı Pazarı merkez içinde yer alacak.

Salı Pazarı için Fikirtepe'de hazırlanan geçici yerin projesi, mevcut yere yapılacak alışveriş ve eğlence merkezinin de mimarı olan Hakan Kıran tarafından hazırlandı. Proje bitimine kadar Salı Pazarı'nın devam etmesi için, örnek bir geçici pazaryeri yapılmasının gündeme geldiğini belirten Mimar Hakan Kıran, geçici pazaryerinin günümüz İstanbul'una yakışan bir örnek olarak tasarlandığını söyledi. Salı Pazarı için Fikirtepe'de hazırlanan geçici yer, gerekli hijyeni sağlayacak altyapı ve zemin malzemeleri kullanılarak tasarlandı. Otoparklar, WC'ler ve güvenlik için özel tasarlanmış bölümler geçici pazar yerinin yenilikleri olarak ön plana çıkıyor.

Satış birimleri ada ve parsel olarak tek tek belirlenen ve numaralandırılan geçici Pazar yerinde, yeterli dolaşım alanları ve meydanlar bırakıldı. Ayrıca pazar alanı etrafında; bir yürüyüş ve bisiklet yolu düzenlendi. Pazarın kurulu olmadığı günlerde bu alan, çevre sakinleri için çeşitli faaliyetlerin düzenlendiği bir rekreasyon alanı olarak da kullanılabilecek. Yaklaşık 40.000 m2 alana kurulan geçici pazar yerinde 4.000 tezgah kurulabilecek.

Pazarın ön kısmında 100, arka kısmında ise 200 araçlık olmak üzere toplam 300 araçlık bir otopark hizmet verecek. Tüm bu özellikler dikkate alındığında geçici Pazaryeri projesinin hem Anadolu Yakası'nın kentsel yaşamına hem de Fikir Tepe'nin kentsel dönüşümüne katkıda bulunacak bir proje olduğu görülmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*