Efsanelerin derbi yorumu

Efsanelerin derbi yorumu.16618
  • Giriş : 24.04.2008 / 10:00:00

Hagi: "Galatasaray ruhu galibiyet için yeter. Ama Fenerbahçe derbilerde iyi oynuyor."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hagi: Galatasaray ruhu galibiyet için yeter. Ama Fenerbahçe derbilerde iyi oynuyor. Ortada bir maç ve kazanan işi büyük oranda bitirir. Hooijdonk: Derbide taraflar eşit şansa sahipler. Ancak pazar günü takım olarak iyi mücadele eden ekip dev maçtan zaferle çıkacaktır.

Gheorghe Hagi:
Galatasaray ile hem hoca hem de futbolcu olarak birçok Fenerbahçe derbisine çıktım. İki takımın hiç iddiası olmasa bile bu karşılaşmalar her açıdan büyük önem taşır ve dünyanın sayılı ezeli rekabetlerinden biridir. Bu hafta sonu oynanacak maça Galatasaray ve Fenerbahçe’nin aynı puanla giriyor olması mücadeleye ayrı bir hava veriyor. Şampiyonluk yarışı bu derbinin sonucuna göre büyük oranda şekillenir. Galatasaray’da birlikte forma giydiğim arkadaşlarımla zamanında önemli maçlar oynadım. Bu nedenle pazar günkü zorlu mücadele öncesi neler hissettiklerini ve neler düşündüklerini çok iyi biliyorum.

‘İşleri hiç de kolay değil’
Gönlümden geçen tabiki Galatasaray’ın kazanıp, şampiyonluk yolunda dev bir adım atması. Saha ve seyirci avantajıyla baskın taraf Galatasaray olacaktır ama 3 puan alma konusunda işleri o kadar kolay gözükmüyor. Fenerbahçe bu sezonki Şampiyonlar Ligi performansı ve Zico yönetiminde çıktığı derbilerde elde ettiği başarılı sonuçlarla her zaman tehlikeli bir rakip olduğunu ortaya koydu. Galatasaray’ın eksiklere ve yaşadığı bir sürü kaosa rağmen sezonu buraya kadar getirmeleri büyük başarı. Ancak Galatasaray bir Futbol ekolüdür ve büyük maçlarda büyük oynayarak, yaşadığı sıkıntıları aşar. Galatasaray ruhu galibiyet için yeter. Fenerbahçe, Ali Sami Yen’den 1 puan alsa da çok üzülmeyecektir. Çünkü liderlikleri devam edecek. İki tarafın da avantaj ve dezavantajları var. Ama ortada bir maç olacak ve kazanan da işi büyük oranda bitirecek.

Pierre Van Hooijdonk
Ali Sami Yen’de pazar günü oynanacak maçta şampiyonluk düğümü büyük ölçüde çözülecektir. Çünkü hem Galatasaray hem Fenerbahçe evinde kolay kolay teslim olmuyor. Bu da demektir ki, galip gelen takımın kalan iki maçının birinden beraberlikle ayrılma lüksü bulunuyor. İki ekip de böyle bir avantaj yakaladığında bu hakkını Fenerbahçe; Trabzonspor maçında, Galatasaray da Sivasspor deplasmanında kullanacaktır. İki devin de bu zorlu kapışmada eşit şansa sahip olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Süper Lig’de şu anda aynı puana sahipler.

‘90 dakika inanılmaz baskı oluyor’
Ancak Galatasaray ev sahibi taraf olmasının verdiği avantajla biraz daha önde gibi gözüküyor. Benim bu derbilerde oyuncu olarak en çok keyif aldığım nokta, 90 dakikanın inanılmaz bir baskı altında geçmesiydi. Bu tabi ki, yine tekrarlanacaktır. Bu iki ezeli rakibin, Türkiye’de böylesine büyük birer camia olmalarının ana sebeplerinden biri de budur sanırım. Galatasaray ve Fenerbahçe forması giyen futbolcular da bu baskı altında oynamayı kaldırabildikleri için oradalar zaten. Mesela Sivasspor için bunu söyleyemeyiz. Ancak onların bu sezon ortaya koydukları başarı ve geldikleri nokta inanılmaz. Sivasspor’u bir futbolsever olarak kutluyorum. Tekrar derbiye dönersek, iki takımın da her an sonucu değiştirebilecek çok kaliteli yıldızları var. “Derbilerin favorisi olmaz” lafı çok önemli bir tespittir. Ancak pazar günü takım olarak iyi mücadele eden taraf zorlu maçtan zaferle çıkar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious