Ege Üniversitesi doğa dilini öğretiyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı'nın desteğiyle Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi'nce yürütülen

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Farklı alanlardaki genç araştırma görevlilerine ve izci lideri öğretmenlere geniş bir ekoloji ufku kazandırmayı amaçlayan projeye, çevre illerde görev yapan 15 izci lideri öğretmenle farklı üniversitelerden 15 araştırma görevlisi katıldı.

Proje yürütücüsü EÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Mutluer, sekiz üniversite ve kuruluştan 26 eğitmenin görev alacağını söyledi. Bilimi toplumla birleştirmek istediklerini belirten Mutluer, doğanın yanlış kullanımı sonucu ekolojik dengenin bozulduğuna dikkat çekerek, "Doğal kaynaklarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu 12 günlük eğitim süresince, doğanın korunması ve kaynakların doğru kullanılması konusunda bilinçlendirme toplantıları düzenleyeceğiz." dedi.

Doğa eğitiminde Spil Dağı Millî Parkı ve çevresinin doğa ve kültür değerlerinin üniversite öğretim üyeleri ve diğer uzmanların katılımıyla işleneceğini anlatan Prof. Dr. Mutluer, "Araştırma görevlileri ve öğretmenlerin, doğanın dilinin öğretilmesi ve çevrenin bilimsel olarak daha iyi ve doğru algılanması için bulundukları ortamlarda gönüllü olarak çalışması beklenmektedir" diye konuştu.

Eğitim sırasında bölgenin sahip olduğu doğa ve kültür değerlerinin ekoturizme açılabilmesinin şartlarının da tartışılacağını vurgulayan Mutluer, şunları söyledi: "Farklı bölümlerdeki araştırma görevlileri, ilk defa böyle bir toplantı sebebiyle biraraya gelerek kendi disiplinlerinin diğer disiplinlerle ne denli ilişkili olduğunu anlamakta ve bu durum, ileride yapacakları çok disiplinli projeler için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Akademisyenliğin ilk basamağındaki bu gençlerin, eğitimden kazanacakları geniş ekoloji vizyonuyla daha kaliteli yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlaması ve ileride derslerini daha kapsamlı işleyen birer öğretim üyesi haline gelmesi beklenmektedir. Doğa eğitimine katılacak izci liderleri ve ilköğretim okulu öğretmenlerinin, daha sonra yaptıracakları izcilik eğitimlerine doğanın dilinin öğretilmesi etkinliklerini de katmaları beklenmektedir. Küçük yaşlarda doğada gözlem yapma fırsatı verilen öğrencilerin bilime ısınacağı, seveceği ve ileride bilim insanı olmaya karar verebileceği daha önceki uygulamlardan bilinmektedir."

PROGRAMDA NELER VAR?

Teorik eğitimler ve arazi çalışmalarının yer alacağı program kapsamında Salihli jeotermal alanı ve Bozdağ Gölcük çevresinin horst/graben tektoniği açısından değerlendirilmesi, Sart harabeleri ve Bintepeler'in tanıtılması, Selçuk Efes çevresinde doğal çevrenin değişimi, İzmir Kuş Cenneti'nin tanıtımı, kuş gözlemi, Aigai antik şehrinin tanıtılması, Spil dağının faunal özellikleri, Kula volkanları ile Gediz nehri arasındaki mücadele, bölgenin jeopark potansiyelinin değerlendirilmesi, ekoloji ve çevre, Soma havzasında arazi kullanım problemleri, sürdürülebilir kalkınma, Spil Dağı Millî Parkı'nın özellikleri, Manisa ve İzmir çevresinde tıbbi bitkiler, doğal âfetler, Manisa ve Sarıkız fayı oluşumu, İzmir ve Karşıyaka sel felaketi üzerine değerlendirmeler, küresel ısınma ve iklim salınımları, Ege Bölgesi'nin kırsal turizm potansiyeli, bir ideolog olarak Manisa Tarzanı, çevrenin sosyolojik boyutu, Manisa'da tarihî ve kültürel değerler, Gediz deltası sulak alanları ve çevre bozulmasının insan sağlığına etkisi konuları ele alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious