Ege Üniversitesi rektörü 'başörtüsü' açıklaması yaptı

Ege Üniversitesi rektörü 'başörtüsü' açıklaması yaptı.14499
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:42:00

EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, türbanın bir özgürlük göstergesi olmadığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ege Üniversitesi (EÜ) Senatosu, toplanarak yüksek öğrenim kurumlarında türbanın serbest bırakılması konusundaki gelişmeleri tartıştı.

Senato adına bir açıklama yapan EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, türbanın bir özgürlük göstergesi olmadığını iddia ederek, "Aksine özgür ve özerk insanlar yetiştirmeyi engelleyen bir kalıptır" dedi.

Rektör Bayındır, açıklamasında özetle şunları kaydetti: "Yüksek öğretim kurumlarında türbanın serbest bırakılması konusundaki gelişmeler, EÜ Senatosu tarafından endişeyle karşılanmaktadır. Bugüne kadar üniversitelerimizde, cumhuriyetin ruhuna uygun kılık kıyafet düzenlemeleri büyük ölçüde yerleşmiştir. İktidar partisinin üniversitelere türbanı sokma politikasına yönelik çabaların hız kazanması, cumhuriyetin kuruluş ilkelerine yürekten bağlı olan EÜ mensuplarında büyük bir rahatsızlık yaratmıştır. Türbanı bir demokrasi sorunu gibi göstermek, eğer bir siyasal strateji değilse, büyük bir haksızlıktır. Bu sorun, türbanı insan hakları ve özgürlük çerçevesinde sunanların gayretleriyle büyütülmüştür. Eğitim kurumları, ayırt edici işaret ve sembollere kapalı kalmak durumundadır. Bu ülkenin yurttaşları olarak, nasıl bir toplum istediğimizi düşünmeliyiz. EÜ Senatosu, tüm ilgilileri ve yetkilileri bir kez daha düşünmeye, kurallarla oynamak yerine sorumlu davranmaya çağırır."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious