Egebank'ın Universal şirketine TMSF el koydu ama...!

Egebank'ın Universal şirketine TMSF el koydu ama...!.7375
  • Giriş : 08.08.2007 / 14:43:00
  • Güncelleme : 08.08.2007 / 15:55:03

TMSF, Universal Yatırım Holding'e el koydu ama içi boş çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Demirel Grubu'nun Egebank zararlarından dolayı fona olan borçlarının tahsilini teminen, Universal Yatırım Holding AŞ'nin yönetim ve denetimini devraldı.
TMSF yetkilileri, el koyduğu Universal Yatırım Holding'in, İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu kayıtlarındaki Esentepe Kasap Sokak Eser İş Merkezi 16 numaradaki adresine baskın düzenledi. Basın mensuplarıyla, Esentepe'deki TMSF'den yürüyerek Eser İş Merkezi'ne gelen TMSF ekipleri, şirketin söz konusu adreste bulunmadığını tespit etti.
TMSF avukatı Semih Karadeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Demirel Grubu'nun Egebank zararlarından kaynaklanan kamu borçlarının tahsilini teminen Demirel Grubu şirketlerinden Föy Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'nin yönetim ve denetiminin Fon tarafından devralındığını hatırlattı.
Karadeniz, devralma işlemini gerçekleştirmek üzere dün, İzmir'deki şirket adresine gittiklerini ve adreste böyle bir şirketin olmadığını, adresin uzun bir süredir bir banka şubesi olarak kullanıldığını tespit ettiklerini belirterek, ayrıca adresin önceki yıllarda Egebank İzmir Bölge Müdürlüğü olarak kullanıldığı ve bu haliyle de adresin Demirel Grubu tarafından diğer grup şirketlerinin adresi olarak da kullanılmış olduğu sonucuna ulaştıklarını bildirdi.

''FONUN NE ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞTIĞINI...''
Semih Karadeniz, Demirel Grubu'nun Egebank zararlarından ötürü Fona olan borçlarının tahsilini teminen yine Demirel Grubu şirketlerinden Universal Yatırım Holding AŞ'nin yönetim ve denetiminin Fon tarafından devralındığını belirterek, şunları kaydetti:
''Devralma işlemini gerçekleştirmek üzere bugün şirketin İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu kayıtlarındaki tek adresi olan ve istihbarat çalışmalarımız sonucu başkaca bir adrese ulaşamadığımızdan Esentepe Kasap Sokak Eser İş Merkezi 16 numara 64-65'teki adresine geldik. Adreste yaklaşık 6 yıldır şirket ve grupla ilgisi olmayan bir firmanın bulunduğunu tespit ettik. Bu haliyle Universal Yatırım Holding AŞ'nin tıpkı İzmir'deki Föy Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ gibi içi boş ve kağıt üstünde bir şirket olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız.
Dün, Fonun batık banka zararlarından kaynaklanan amme alacaklarının tahsilinde ne zor şartlarda çalıştığını kamuoyunun takdirlerine sunmuştuk. Bugün bunu bir daha görmüş bulunmaktayız. Bir yanda Demirel Grubu'nun Fona ve dolayısıyla kamuya olan, milyar dolarlarla ifade edilen amme borcu var ve bu borcu tahsil etmek istediğimiz şirketlerin adreslerinde bulunmaması, hiçbir yerde bulunması, şirketlerin kağıt üstünde ve içi boş nitelikte olmaları... Bunu da kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Yaptığımız işlemlerle Egebank'ın hakim ortaklarına ulaşmaya çalışıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious