Ege'de 20 günde 5 kene vakası

Ege'de 20 günde 5 kene vakası.19265
  • Giriş : 20.06.2008 / 16:04:00

Ege Üniversitesi Hastanesi'ne son 20 günde başvuran 5 kişinin, kene ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle kliniğe yatırıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Çağrı Büke, “Aydın'dan gelen 2 hastaya KKKA tanısı konuldu, ancak tedavi olup iyileştiler ve taburcu oldular. Diğer 2'si negatif çıktı. Bugün Söke'den gelen hasta ise şüpheli vaka olarak yatırıldı, tetkikleri sürüyor” dedi. Kenelerle mücadelede veteriner hekimlik örgütlenmesinin çok önemli olduğunu belirten Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Peker ise, “KKKA hastalığının biyolojik terör ajanı olarak GATA'nın verilerinde yer alıyor” diye konuşarak, kurumların eş güdümlü çalışması gerektiğine dikkat çekti.

İzmir Tabip Odası'nda KKKA hastalığıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Pekin, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüce ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke katıldı.

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Uzman Dr. Mete Güzelant, bu yıl KKKA nedeniyle ölenlerin sayısının 26'ya ulaştığını bildirirken, doğanın dengesinin bozulduğunu, buna bağlı olarak yeni ve yeniden ortaya çıkan hastalıkların insanlığı tehdit ettiğini söyledi. Toplum sağlığını korumaya yönelik örgütlenmenin olmamasının, yetersiz olmasının tehlikeyi büyüttüğüne dikkat çeken Güzelant, “Eşgüdüm içinde çalışmayan ilgili sağlık, çevre ve veterinerlik örgütleri gidişi olumsuz etkilemektedir” dedi. Hastalıktan vatandaşların, sağlık çalışanlarıyla risk gruplarının korunmaları konusunda uyarılarda bulunan, hastalık hakkında bilgilendirmenin önemine değinen Güzelant, şunları söyledi:

“Son yıllarda sağlık sistemimizdeki karmaşanın toplum sağlığını tehdit ettiği açıktır. Ulusal bütçeden koruyucu hekimlik alanına ayrılan kaynakların çok yetersiz olması yeni ve yeniden ortaya çıkacak hastalıklarla mücadele başarısızlığı getirmekte ve insanlar ölmektedir. Sağlık sistemindeki olumsuzlukların yansıması olarak koruyucu sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden dolayı insanlarımızın KKKA gibi hastalıklardan ölümlere razı olamayız. Bu nedenle sosyal devlet ilkelerini yaşama geçirerek toplumcu bir sağlık örgütlenmesi ile yurttaşlarımızın sağlığının korunması yönünde acil eylem planlarının gerçekleştirilmesi en büyük beklentimizdir.”

‘GATA VERİLERİNDE BİYOLOJİK TERÖR AJANI’

Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Pekin ise kenelerle mücadelede veteriner hekimlik örgütlenmesinin çok önemli olduğunu, ancak bu teşkilatlanmanın 1986 yılında kaldırıldığını hatırlattı. Belediyelerde, orman, çevre bakanlıklarında veteriner hekim çalıştırılma zorunluluğu olmadığını, böyle bir şey gündeme geldiğinde mücadeleyi orman işçilerinin yaptığını belirten Pekin, KKKA hastalığının biyolojik terör ajanı olarak GATA'nın verilerinde yer aldığına dikkat çekti. Ancak bunun tespit edilemeyeceğini, çünkü bunu tespit edecek bir teşkilatlanmanın olmadığını belirten Pekin, hastalığın Ege Bölgesi'nde de görülmeye başlanmasının hayvan taşımacılığının önemini ortaya koyduğunu söyledi. Pekin, “Çorum'daki hastalık yapan kene Aydın'a uçarak mı geldi? ‘Biri Çorum'dan alıp Aydın'a getirmiştir’ diyemem, bu tespit edilemez. Hastalık yapan keneler kaçak hayvanlarla ya da nakliye sırasında, hasta hayvanların idrar ve vücut sıvılarıyla kirlenen araçlarla taşınması da mümkün. Bunların önüne geçilebilmesi için veterinerlik teşkilatı yeniden kurulmalı. Türkiye'de bu kenelerle mücadele için yılda 100 bin ton kene ilacı kullanılıyor, olmuyor. Doğal ekolojiyi bozmaya da hakkımız yok” diye konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Yüce ise, KKKA hastalığının kilinik tablosu ve tedavisi konusunda bilgi verdi. Kenenin hastalık bulaştırma riskinin vücutta kalma süresine paralel arttığını belirten Prof. Dr. Yüce, “Kenelerin ömrü bir yıldır, ancak küresel ısınma nedeniyle artık 2- 5 yıl yaşıyorlar. KKKA konusunda eğitim de gerekli önlemlerin alınması da çok önemli” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke de KKKA hastalığının ülkenin bir gerçeği olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Son 20 gün içinde KKKA şüpheli 5 hastanın kliniklerinde yattığını belirten Prof. Dr. Büke, “Bunlardan ikisi Aydın'dan geldi. İkisine de hastalık tanısı konuldu. Tedaviyle iyileşip taburcu oldular. Diğer iki vakada ise hastalık çıkmadı. Bugün Söke'den bir hasta geldi. Yazlığının bahçesinde kene ısırdığını söyledi. Şu an şüpheli vaka olarak kliniğimizde yatıyor” dedi.

Prof. Dr. Büke, hastalığın bilinen bulaşma yollarının yanında bilinmeyen yollarının da olabileceğine dikkat çekip, herkesin bu konuda bilgili olmasını ve gerekli önlemleri almasını istedi. Prof. Dr. Büke, kene kovucu olarak satılan solüsyonların etki süresinin çok uzun olmadığını belirtip, “Bunların 1- 2 saat koruyabildiğini bilmekte yarar var” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious