Ege'de ihracaat yüzde 37 arttı

Ege'de ihracaat yüzde 37 arttı.13968
  • Giriş : 02.02.2008 / 13:44:00

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, bölgeden yapılan ihracatın Ocak ayında geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 37 artmasına rağmen YTL'deki değerlenme dikkate alındığında, gelirin geçen seneyle aynı düzeyde kaldığını

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazılı açıklama yapan Türkmenoğlu, bölgeden Ocak ayında 686 milyon dolar ihracat yapıldığını ifade etti. İhracatın artışını sürdürdüğünü, ancak son dönemlerde başta ABD olmak üzere önemli pazarlarda görülen durgunluk belirtilerinin gelecek dönem için alarm verici nitelikte olduğunu bildiren Türkmenoğlu, yaşanan artışın ihracat gelirlerinin artışı anlamına gelmediğini kaydetti.

Avro-dolar paritesinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artış yaşandığını, kuraklık nedeniyle başta kuru meyveler olmak üzere bazı tarım ürünlerinin fiyatlarının yükseldiğini kaydeden Türkmenoğlu, açıklamada şu ifadeler yer verdi:

''İhracatın önemli kısmı avro para birimiyle yapıldığı için dolar bazındaki artışın en az yüzde 5'i pariteden kaynaklandı. YTL'nin ise geçtiğimiz yıl Ocak ayına göre yüzde 15 civarında değerlenmesi dikkate alındığında ihracat gelirlerimizin geçtiğimiz yılki düzeylerini ancak koruyabildiği anlamına geliyor.

Geçen dönemde ithal girdilere dayalı sektörlerde faaliyet gösteren büyük ölçekli firmalar ihracatlarını daha büyük oranlarda artırırken ağırlıklı olarak yerli girdi kullanan KOBİ'ler ayakta durma savaşı verdi. Bu ortamda yüksek faiz düşük kur politikasından vazgeçilmesi halinde KOBİ'lerin göstereceği performans ile Türkiye'nin 2008 yılı için belirlediği 125 milyar dolar ihracat hedefinin daha da üstüne çıkabiliriz.''

Ege İhracatçı Birlikleri istatistiklerine göre ihracat, tarım ve hayvancılıkta yüzde 61, sanayi ürünlerinde yüzde 18, madencilikte ise yüzde 34 arttı.

Ege Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği ihracatını en fazla artıran birlik olurken, bu dönemde ihracatını düşüren tek birlik Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious