Ege'de sular neden çekiliyor?

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Ege kıyılarında birkaç gündür gözle görülür hale gelen deniz çekilmesi uzmanları harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölge sakinleri, hayatlarında ilk defa böyle bir şey gördüklerini ve tedirgin olduklarını söylerken Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kadınlar Plajı, Çamlimanı ve İztuzu sahillerinde daha önceleri de çekilme olduğuna ama bu ölçüdeki çekilmeyle ilk defa karşılaştıklarına dikkat çekti. Ege Denizi kıyılarında birçok bölgede sözkonusu durumun mevcut olduğuna işaret eden yetkililerse sular çekilince teknelerin karaya oturduğundan ve hava sıcaklığının yüksek olması sebebiyle denize girmek isteyen vatandaşların durumu görünce tedirgin olduğundan sözetti.

Ege kıyılarında son 10 gündür gözle görülür çekilme olduğunu ilk farkedenlerden bazıları, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri oldu. Hafta sonunu değerlendirmek amacıyla milli parkta geziye çıkan EKODOSD üyeleri, özellikle Nero Koyu'nda suların 70 metre geriye çekilmesi üzerine ortaya birkaç Futbol sahası büyüklüğünde kara parçası çıktığını farketti.

Çekilmeden en çok nasibini alan yerlerden birinin de Büyük Menderes Deltası olduğuna değinen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Deltanın güney bölgesinde sular tamamen çekilirken civarda yaşayanlar, suyun ilk defa bu kadar çekildiğini söylüyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği plajların başında gelen milli parktaki İçmeler Koyu'nda da deniz çekildi. Konuyla ilgili bir cevap alabilmek için çektiğimiz fotoğrafları bazı bilimadamlarına gönderdik, sonuçları bekliyoruz." dedi.

Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye Köyü Muhtarı Arif Ulupınar da deniz suyunun yaklaşık 10 metre geri çekildiğini kaydetti. Daha önce bu ölçüde bir çekilme olmadığına değinen Ulupınar, bunun doğal bir olaydan kaynaklanabileceğini, abartılmaması gerektiğini savundu.

Konunun uzmanlarına göreyse ortaya çıkan durum hiç de normal değil. Deniz suyundaki 1 santimetre azalmanın milyonlarca metreküp su anlamına geldiğine dikkat çeken yetkililer, son günlerdeki çekilmelerde korkunç derecede su kaybının sözkonusu olabileceğini belirtiyor. Böyle bir çekilmenin bir gölde olması durumunda açıklamanın kolay olacağına işaret eden yetkililer, göllerde çekilmelerin med cezir ve iklim farklılıklarından meydana gelebileceğini söylüyor. Denizlerdeki böyle bur çekilmeninse çok iyi incelenmesi gerektiğini kaydeden yetkililer, özellikle üniversitelere ve bilimadamlarına önemli görevler düştüğünü dile getiriyor.

Ege kıyılarındaki su çekilmelerinin duyulmasının ardından Muğla Üniversitesi (MÜ) ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) öğretim üyeleri bölgede araştırmalara başladı. Devamlı gözlem yapan bilimadamları, kesin sonucun bir süre çalışmanın sonucunda açıklanabileceğini ifade etti. Suyun düşey doğrultuda 30 metre çekilmesinin sözkonusu olmadığına işaret eden yetkililer, şunları söyledi: "30 metre çok büyük bir mesafe. Eğime bağlı olarak su çekilmeleri yatay doğrultuda 10-30 metre civarında olabilir. Sulardaki 10-15 santimetrelik çekilme de Akdeniz için olağandır. Bu normal bir gelgit olabilir ancak gelgitlerin 10 gün devam ettiği hiç bilinmiyor. Küresel ısınmayla da suların bir günde 30 metre çekilmesi mümkün değil. Bu bir normal gelgit olayı olabilir ancak mareograf denilen ve su seviyesini gösteren cihazlarla ölçüm yapılması gerekiyor."

Araştırmalara katılan MÜ Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Özdemir isesu çekilmelerinin küresel ısınma sonucu ortaya çıkmış olabileceğini iddia etti. Dünyada iklim dengelerinin çok değiştiğinden sözeden Prof. Dr. Özdemir, Antarktika kıtasında buzulların erimesi sonucu suların yükseldiğini, Türkiye'de ise deniz sularının çekildiğini bildirdi. Bu çekilmenin ayların 15'ine rastlayan günlerde en çok 3-4 metre olarak tespit edildiğini belirten Özdemir, "Bu kadar büyük bir çekilme olması şaşırtıcı. İklim dengelerinin bozulmasına bağlıyorum ancak çok iyi incelemek gerekir. Su çekilmeleri küresel ısınmadan kaynaklanabiliyor, daha önce örnekleri yaşandı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious