Ege'deki ihracat artışını tarım sektörleri ateşledi

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan rakamlara göre ihracat, 2006 yılı Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7'lik artışla 408 milyon 466 bin dolara çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nisan'da EİB'in yüzde 7 olarak gerçekleşen ihracat artış oranının, Türkiye geneli ihracat kayıtlarının üzerinde gerçekleşmesi olumlu karşılandı.

EİB kayıtlarının Nisan ayında yüzde 7'lik artış kaydetmesinin aşırı değerli Yeni Türk Lirası ve yüksek kamusal maliyetlerin olduğu bir ekonomik konjonktürde takdir edilmesi gereken sevindirici bir artış olduğunu belirten EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, "Ancak 2003 yılında yüzde 30'a ulaşan Birliklerimizin ihracat artışı, izleyen yıllarda yüzdesel olarak düşüş trendini sürdürmektedir. Enflasyonun düşmesi, TCMB döviz rezervlerinin artması, faizlerin düşüş trendinde olması, yabancı sermaye girişinin artması, makro ekonomik politikalar için olumlu gelişmeler olarak görünmekle birlikte, makro ekonomik politikaların ihracata etkisi genel olarak ekonomiye olan katkısı kadar olmamakta ve kurdaki olumsuz gidiş ihracatımızın önündeki en önemli engeldir" şeklinde konuştu.

EİB bünyesindeki sanayi ürünleri ihraç eden birliklerin ihracatı Nisan 2006'da yüzde 3'lük bir gerileme yaşarken, tarım ürünleri ihraç eden birlikler yüzde 19'luk bir artış gösterdi ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin toplamda artıya çıkmasına önemli katkı sağladı. Kurulduğu günden bu yana ihracatını sürekli arttıran Ege Maden İhracatçıları Birliği de, yüzde 25'lik artış oranı ile toplam rakamın artıya geçmesinde önemli katkı yaptı. EİB arasında en büyük ihracat artış hızını tütün ihracatı sağladı. Ege Tütün İhracatçıları Birliği, 2005 yılının Nisan ayında 24 milyon 554 bin 235 dolarlık ihracat yaparken, 2006 yılı Nisan ayında 48 milyon 773 bin 369 dolarlık ihracat gerçekleştirerek, yüzde 99'luk ihracat artışına imza attı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği de ihracatta rekorlara imza atan diğer bir birlik oldu. Özellikle Irak ve Suriye'ye yapılan bitkisel yağ ihracatı rekor kırılmasında etkili oldu. 2005 yılının ilk 4 aylık döneminde Irak'a 31 bin 329 dolarlık ayçiçek yağı ihraç edilirken, bu yılın aynı döneminde bu iki ülkeye 8 milyon 329 bin dolarlık ayçiçek yağı ihraç edildi.

İhracatın lokomotifi Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü ihracatı, 2006 yılı Nisan ayında da ekside kaldı. Yüzde 15'lik gerileme yaşayan bu sektörün yanında yaş meyve sebze ve mamullerinde yaşanan ve mamul ürünlerden kaynaklanan yüzde 17 oranındaki düşüş de dikkat çekiciydi. Gerileme görülen diğer sektörler ise, Kuru Meyve ve Mamulleri Birliği kayıtlarında yüzde 2, yok yılı olması itibariyle zeytin-zeytinyağı ihracatında yüzde 30 oranında gerileme, Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği aylık ihracat kayıtlarında yüzde 1, mobilya ve kağıt alt sektörlerinde görülen gerilemenin de önemli etkisiyle Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatında yüzde 22 olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious