Egemen Bağış Avrupa bakanı görüştü

Egemen Bağış Avrupa bakanı görüştü.11087
  • Giriş : 05.02.2009 / 17:48:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Caroline Flint'ten gelen görüşme talebi üzerine, kendisi ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB Genel Sekreterliğinden (ABGS) yapılan açıklamada, yeni görevi vesilesiyle Bağış'ı kutlayan Flint'in, Türkiye'nin AB sürecini İngiltere'nin her zaman desteklediğini, bu doğrultuda kendisinin de Bağış ile çalışmaya hazır olduğunu dile getirdiği belirtildi.

Bağış'ın da zorlu bir görev üstlendiğini, AB'ye katılımın Türkiye'ye getireceği katkılar konusunda 70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ve Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa'ya getireceği katkılar konusunda 450 milyon Avrupalıyı ikna etmenin kolay olmadığını, bu süreçte İngiltere'nin desteğinin büyük önem taşıdığını söylediği kaydedildi.

-"AB TARAFINDAN KARŞILIK BEKLENİYOR"-

Açıklamaya göre "Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği üzere 2009 yılının AB yolunda bir reform yılı olarak saptandığını" belirten Bağış, "Türkiye'nin bu yaklaşımını, özellikle son dönemde yaptığı düzenlemelerle ortaya koyduğunu" söyledi.

Bağış, "bu süre zarfında Ulusal Programın Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, TRT'nin çok dilli yayınlara başladığını, Nazım Hikmet'e vatandaşlık hakkının iade edildiğini, AB ile müzakereleri yürütmek üzere bir Devlet Bakanının Başmüzakereci sıfatıyla atandığını" dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın 19 Ocak'ta Brüksel'e yaptığı ziyaretin, 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği ilk ziyaret olması itibariyle yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini vurgulayan Bağış, "Türkiye'nin bu olumlu yaklaşımına AB tarafından da karşılık beklediğini" belirtti.

Bağış ayrıca, "Çek dönem başkanlığından önemli başlıkların açılması için çaba harcamasını, İngiliz hükümetinden de bu yönde destek beklediklerini" ifade etti. Bağış görüşmede, gelecek hafta İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird'le görüşeceğini, Büyükelçi ile, müzakere fasıllarının açılması konusunda görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Bağış-Flint görüşmesinde enerji konusu da gündeme geldi ve Flint, Avrupa'nın enerji krizinin çözümü bakımından Türkiye'nin önemini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*