Egemen Bağış iddialı konuştu

Egemen Bağış iddialı konuştu.7385
  • Giriş : 20.02.2009 / 22:34:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, 29 Mart seçimleri için iddialı konuştu. Bağış bu dönem daha güçlüyüz dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Bu seçim öncesi hissettiğim destek, bundan önceki seçim kampanyalarının hepsinin daha üzerinde'' dedi.

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu ile Sarıyer'de esnaf ziyaretinde bulunan Bağış, Şişmanoğlu için esnaftan destek istedi.

Esnafın talepleri ve sorunları ile beklentilerini dinleyen Bağış, yolda karşılaştığı ve kendisine istek ve şikayetlerini aktaran bazı vatandaşlarla da sohbet etti.

Esnaf ziyaretinden sonra Yeniköy Spor Kulübü tesislerine gelen Bağış, burada toplanan vatandaşlar, partililer ve esnafa hitaben yaptığı konuşmada, ''Halkın AK Parti yönünde karar vereceği'' şeklinde bir izlenim edindiğini söyledi.

Bağış, AK Partinin adaylarının ''şov değil, iş yapmak için çalışacaklarını'' kaydetti.

İstanbul'un kıymetinin bilinmesi gerektiğini dile getiren Bağış, AK Parti iktidarından önceki dönem ile sonraki dönemi karşılaştırarak yapılan hizmetleri anlattı.

Egemen Bağış, Sarıyer'deki esnaf ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalar yaparak sorularını cevaplandırdı.

Halkın, Türkiye'nin gelmiş olduğu noktadan ve enflasyonun düşmesinden, Türkiye'nin küresel krizden en az etkilenen ülkelerden olmasından memnunluk duyduğunu ifade eden Bağış, ''Şunu çok içtenlikle söyleyebilirim ki ben 3 seçim yaşadım. 2002, 2004 ve 2007'de. Bir de referandum yaşadık. Hepsinde sokakta vatandaşımızın nabzını ölçme imkanımız oldu. Bu seçim öncesi hissettiğim destek, bundan evvel yaşadığım secim kampanyalarının hepsinin daha üzerinde'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın İstanbul'a Cumhuriyet tarihinde yapıldığından daha fazla alt geçit, tünel yaptığını, metrobüs gibi yatırımlarla ulaşım sorununu çözdüğünü ve hava kirliliğiyle mücadele etmek adına doğal gaz kullanımını teşvik ettiğini anlatan Bağış, Topbaş'ın İstanbul halkının gönlünde çok büyük bir teveccüh oluşturduğunu söyledi.

''İNSANLARIMIZ HÜKÜMETİNDEN MEMNUN''

Türkiye'nin, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliğini üstlenmesinin, 47 yıllık bir aradan sonra Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyeliğini devralmasının ve Medeniyetler İttifakı gibi dünyanın en önemli barış projesine eş başkanlık yapmasının da vatandaşları memnun ettiğini dile getiren Bağış, ''İnsanlarımız hükümetinden memnun. Sıkıntılar yok değil, var tabii ki ama onları aşmak için umudu yine AK Partide. AK Parti olarak bu seçimlere umutla giriyoruz.'' dedi.

Bir basın mensubunun, ''AB'ye üyelik sürecine'' ilişkin sorusu üzerine Bağış, ''44 yılda kimsenin yapamadığını yapıp AB'den bir müzakere tarihi aldık. Daha sonra ön taramaları ve detaylı taramaları bitirdik. Müzakerelere başladık. Bugün 10 fasıl açılmış durumda'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın Dışişleri Bakanlığı ve Baş Müzakerecilik dönemlerinde atılmış çok önemli adımlar olduğunu söyleyen Bağış, üstlendiği mesuliyetin bilinci içinde, her kesimden insanları ortak bir hedefte birleştiren AB projesinde, elinden geleni yapmaya çalıştığını ifade etti.
Egemen Bağış, Avrupalılar'dan ve halktan çok olumlu sinyaller aldıklarını vurgulayarak, ''Halkımız da artık çocuklarının yarınları için, daha aydınlık bir Türkiye'de yaşamak adına, daha demokratik, daha müreffeh, daha insan haklarının oturduğu bir ülkede yaşamak adına, AB projesine destek veriyor. Biz halkımızın bu desteğiyle bu yolda önemli adımları hızla atacağımıza inanıyoruz. Çalışmalarımız sürecek'' dedi.

'SEVİGEN'İN BU OLAYLARA AÇIKLIK GETİRECEĞİNE İNANIYORUM''

Bağış, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'in partideki görevlerinden istifa ettiği belirtilerek yöneltilen bir soruya ''Ben siyasilerin böyle hemen linç edilmesine, hemen suçlanmasına çok sıcak bakmıyorum'' karşılığını verdi.

Sevigen'in 2002'den bu yana aynı Meclis çatısı altında kimi gün tartıştığı, kimi gün birlikte Türkiye'nin önünün açmak adına oy kullandığı bir meslektaşı, bir arkadaşı olduğunu ifade eden Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İnsanların hangi partide siyaset yaptıkları önemli değil, ama Türkiye demokrasisinin belirli bir olgunluğa gelmiş olması önemli. Neticelere bir bakmak lazım, yaptıklarına bakmak lazım. Kanunlarımızla, kurallarımızla onları incelemek lazım. Ondan sonra karar vermek lazım. Yargısız infaz yapmaya kalkanları hangi partide olursa olsun ben doğru bulmuyorum. Aynı sorunları bizler de yaşıyoruz. İnsanlar bilip bilmeden yanlış ithamlarda bulunabiliyorlar. Suçlamalarda bulunabiliyorlar. Önce iyi incelemek gerektiğine inanıyorum. Ben Sayın Sevigen'in de bu olaylara açıklık getireceğine inanıyorum.''

Bağış, ''AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu hakkında Sarıyer'de ne gibi izlenimler aldınız?'' soru üzerine Şişmanoğlu'na ve partisine Sarıyer'de çok ciddi bir teveccüh olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın dünyada estirdiği rüzgarın, Sarıyer'de de kendini hissettirdiğini gördüğünü aktaran Bağış, Şişmanoğlu'nun kazanacağından şüphesi olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*