Ege'nin derinliklerinde petrol avı

Ege'nin derinliklerinde petrol avı.6447
  • Giriş : 13.12.2008 / 14:47:00

Arama yapan ilk Türk özel şirketi olmanın yanında TPAO dışında sismik veri toplayan ilk yerli şirket olan Merty Enerji, şimdi de Ege Denizi'nde 800 milyon varillik petrol rezervi için çalışma yapmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merty Enerji Petrol Arama Eğitim ve Servis Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ongun Yoldemir, Manisa'da 150 milyon dolar gelir bekledikleri 10 milyon varillik petrol keşfinin ardından, şimdi de Ege Denizi'nde 800 milyon varillik petrol rezervi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Yoldemir, beklentilerinin yarısının çıkması durumunda bile Türkiye'nin 2 yıllık petrol ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

Ongun Yoldemir, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan (TPAO) ayrılmasının ardından başlayan iş hayatında sıfırdan başlayıp vergi rekortmenliğine giden başarı öyküsünü ve yeni hedeflerini eşi Berrin Yoldemir ile birlikte anlattı. Merkezi Ankara`da bulunan Merty Enerji'nin, Manisa'nın Alaşehir ilçesine 3 kilometre mesafedeki, Sarıkız-2 kuyusunda yaptığı petrol keşfinin hem kendileri hem de Türkiye için çok sevindirici olduğunu anlatan Yoldemir, henüz 6. yılında olan genç bir şirket olarak bunu yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Jeoloji mühendisi olarak 20 yıl TPAO'da çalıştıktan sonra 2001 yılında ayrıldığını ve bir süre danışman olarak çalıştığını belirten Yoldemir, 2003'te eşi Berrin Yoldemir ile birlikte Merty Enerji'yi kurduklarını söyledi. O zamana kadar TPAO'da işçi statüsünde çalıştığını ve SSK'dan emekli bir kişi nasılsa kendilerinin de öyle olduğunu söyleyen Yoldemir, İngilizce öğretmeni olan eşi ve kendi maaşıyla idare etmeye çalıştıklarını anlattı. Türkiye'deki bilgi birikimi ve deneyimin yeterince değerlendirilmediğini, bu şirketle bu boşluğu kapattıklarını belirten Yoldemir, Türkiye'de petrol arayan ilk Türk özel şirketi olduklarını söyledi. Yoldemir, "Kesinlikle sıfırdan başladık. Hatta öyle başladık ki; TPAO'da çalışırken, her devlette çalışanın olduğu gibi kredi kartlarından dolayı bankalarla bir sürü sıkıntılarımız oldu. Ondan korkumuzdan ne çek ne senet kullanmadık. Bankalarla mümkün olduğunca iletişim içine girmedik. Çünkü borçla yapılan işin riskleri çok büyüktü. Çalıştık, paramızı kazandık. Kazandığımız parayla da devlete vergimizi verdik ve onun el verdiği ölçüde büyüdük. Ne kadar mutluyuz ki 6. yılın içinde olduğumuz bu dönemde yaklaşık 300 kişinin çalıştığı, 90 civarında teknik elemanın çalıştığı bir şirket olduk" diye konuştu.

"ŞİRKETİ KAHVEDE KURMADIM"

Yoldemir, ilk iş seyahatinde uçağa binebilmek için eşinin küpelerini satmak zorunda kaldığını belirterek, "TPAO'dan ayrıldıktan sonra ilk 6 ay hiçbir iş bulamadım. Ama daha sonra ilk iş bulduğum şirketle de iyi koşullarda anlaştık ama yapılacak bütün masrafı sonradan karşılayacaklardı. Acilen ertesi sabah Diyarbakır'da olmam gerekiyordu. Ama cebimde param yoktu. Eşim 'küpeyi satalım' dedi. Kulağındaki küpeyi sattık. Uçak biletini aldık ve başladık. Oradan kazandığımız parayla da ilk ofisimizi açtık. İlk şirketimizi kurduk. 'Kahvede şirket kurdu' diyorlar. O da yarı doğru. Kahvede şirket kurmadık tabi ki. Ama daha ofisimiz olmadığı için ilk işe aldığımız elemanı kahvede görüşme yaparak işe aldım. Bu belki işin magazin boyutu ama gerçek. Bundan da gurur duyuyorum. Ne abartırım ne de inkar ederim. Çünkü hayatın gerçeğidir. İnsan kimi zaman sıfır olur kimi zaman 100 olur. Yaşamda ikisi de var. Biz yıllarca ücretli olarak çalıştık. Hala en rahat harcadığımız para emekli maaşımız" şeklinde konuştu.

"İLK'LERİ YAPTIK"

Arama yapan ilk Türk özel şirketi olmanın yanında TPAO dışında sismik veri toplayan ilk yerli şirket olduklarını da anlatan Yoldemir, şu anda 4 sismik ekipleri olduğunu ve Türkiye'nin teknoloji açısından en gelişmiş ekiplerine sahip olduklarını söyledi. Ayrıca Türkiye'de ilk sismik ihracını gerçekleştirdiklerini de belirten Yoldemir, sismik ekiplerinden bir tanesinin şu anda Kuzey Irak'ta çalıştığını söyledi. Yoldemir, "Petrol sektöründe öncü olan İngiliz ve ABD'li şirketler bırakın Türkiye'den bir şirketin danışmanlığını almayı, onlar Türkiye'deki şirketlere danışmanlık verirdi. Bunu tersine çevirmeyi başardık" dedi.

"KUYUYU TPAO KAPATTI BİZ AÇTIK"

Manisa Alaşehir'deki petrol keşfinde TPAO'nun bu alanda yaptığı çalışmalarda topladığı verilerin tümünü en baştan değerlendirdiklerini ve en yeni teknolojilerle araştırma yaptıklarını kaydeden Yoldemir, "Bu bir riskti, riski aldık ve bununla bu başarıyı elde ettik" dedi. TPAO bu bölgeyi üretime değer bulmadığını ve kapatarak terk ettiğini belirten Yoldemir, "Daha sonra ruhsatı biz aldık ve bütün verileri yeniden değerlendirdik. Daha önce yapılan hataları yapmamaya çalışarak bu kuyuyu açtık. Allah'a şükür bu açtığımız kuyu da daha önce açılan kuyulardan çok daha farklı seviyelerde petrolün varlığını gördük ve bundan da mutlu olduk" diye konuştu.

PETROL SADECE GÜNEYDOĞU'DA DEĞİL

Türkiye'de petrol üretiminin genelde Güneydoğu Anadolu'da olduğunu ancak, Türkiye'nin çok daha fazla sayıda hidrokarbon potansiyeli olabilecek alanları bulunduğunu vurgulayan Yoldemir, petrol aramalarında bulgular olsa da, riskin çok büyük, yatırımın da çok maliyetli olduğunu söyledi. Bu yüzden uzun yıllar birçok alanın aranmadığını belirten Yoldemir, "Fakat burada petrolün ekonomik olarak varlığını kanıtlamamız, Türkiye'nin diğer alanlarının aranmasının da önünü açacaktır düşüncesindeyiz. Umarız öyle olur. Biz Merty Enerji olarak bu tip yaklaşımlara devam edeceğiz. Çünkü, daha evvel de aranmamış alanlarda ruhsatlarımız var. Umuyorum önümüzdeki yıllarda oralarda da başarılarla Türk insanının karşısına çıkacağız.

40-50 MİLYON DOLAR YATIRIM

Alaşehir'de buldukları petrolün 31-77 API graviteli kaliteli bir petrol olduğuna da işaret eden Yoldemir, 10 milyon varil olduğunu düşündükleri rezervin, Mart ayında yapılacak yeni testler ve açılacak kuyularla artabileceğini söyledi. Yoldemir, "Günlük ne kadar üretebileceğimiz ise Mart ayındaki testlerde belli olacak" dedi.

Alaşehir'deki arama çalışmaları için şu ana kadar 4 yılda 5 milyon dolar para harcadıklarını ve üretim için 3 milyon dolar daha yatırım gerektiğini belirten Yoldemir, açılacak her kuyunun da 3 milyon dolar maliyeti olacağını söyledi. Yoldemir, "Burada en çok 8 kuyuya çıkabiliriz diye düşünüyoruz. Toplamda 40 milyon dolar bir yatırım söz konusu olacak. Bu iki üç yıl içinde olacak. Bugünkü petrol fiyatlarına bakarsanız, eğer bu 10 milyon varilin tümünü 7-8 yıl içinde alabilirsek elde edeceğimiz toplam rakam yaklaşık 400 milyon dolar olacaktır. Bunun öncelikle yüzde 12.5'u devlet hakkıdır. Geri kalan miktarın yüzde 30'a yakınıyla gelir vergisi ve diğer vergiler ödenecektir. Yani bizim elimize 8 yıl içerisinde yaklaşık olarak bu 40-50 milyon dolara yakın yatırımdan sonra, bunun 2-3 misli bir rakam geçeceğini umuyoruz" şeklinde konuştu.

Bu hesaplamayı yaparken petrolün varilini 40 dolardan hesapladıklarındnı da belirten Yoldemir, "2 yıl sonra petrol fiyatının bundan 5 yıl önce olduğu gibi 10 dolara düştüğünü düşünürseniz, siz zarar de edebilirsiniz. Ama bunun da yakın zamanda olacağını öngörmüyorum. Benim petrol fiyatlarıyla ilgili kişisel düşüncem, 40-50 dolar bandında uzun süre gidecek görünüyor" dedi.

YENİ HEDEF EGE DENİZİ

Denizlerde de petrol ve doğalgaz arama ruhsatları bulunduğunu bildiren Yoldemir, buralarda ön değerlendirme çalışmalarına başladıklarını söyledi. Ege'de Çandarlı Körfezi'nde ve Marmara Denizi'nde ruhsatları olduğunu belirten Yoldemir, 2009 ve 2010 yıllarında sismik çalışmaları tamamlayacaklarını söyledi.

Yoldemir, "2009-2010'da sismikleri bitiririz diye düşünüyoruz. Sondaj da 2010 sonuyla 2011 civarında olur diye düşünüyoruz. Tabii ki zaman içinde karşımıza çıkan olaylar bunu öne de çekebilir" dedi. Petrol arayanlar olarak spekülatif olduğunu bile bile rezervler konusundaki rakamlara inandıklarını ve arama yaptıklarını söyleyen Yoldemir, "Örneğin Çandarlı Körfezi'nde bizim yaptığımız ön değerlendirmelerde yaklaşık 800 milyon varillik bir potansiyele inanıyoruz. Bu 80 milyon ya da 8 milyar varil de olabilir. Çalışmaların başında olduğumuz için bu çok değişecek bir rakamdır. Ama bu bizim itici gücümüzdür. Buna göre biz yapacağımız rakamlarımızı belirliyoruz. Umuyoruz ki bu rakamın yarısına ulaşırız. Düşünebiliyor musunuz 400 milyon varil ne demek, Türkiye'nin yaklaşık 2 yıllık ihtiyacı demek, kötü birşey mi, çok büyük bir rakam" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*