Eğilmez'den kabus gibi senaryo

Eğilmez'den kabus gibi senaryo.11311
  • Giriş : 12.10.2008 / 08:11:00

İstanbul'da düzenlenen bir sempozyumda konuşan ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'nin küresel krizden en fazla etkilenen ülkelerden biri olacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Osmanlı Bankası Müzesi'nin (OBM) gerçekleştirdiği "Aydınlanma ve Ekonomi" konulu sempozyum, 10-11 Ekim günlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Taner Berksoy'un açılış konuşmasını yaptığı sempozyumun ilk gününe, onur konuğu olarak Prof. Dr. Taner Timur katıldı. Prof. Dr. Taner Berksoy açılış konuşmasında, "Aydınlanmanın modernizmi yarattığı düşünülür, aydınlanmanın ekonomideki yansıması ise kapitalizmdir. Son 3-4 haftadır kapitalizmin, refah ve kriz, bireysel girişim ve devlet arasındaki salınımlarının tipik örneklerinden birini yaşıyoruz. Kapitalizmin bu şiddette sallanmasına çok sık rastlanmaz. Bu kapitalizmin sonu mudur, hayır
sanmıyorum." dedi.
Sempozyumun ilk gününde düzenlenen ve Prof. Dr. Mete Tunçay ile Prof. Dr. Binnaz Toprak'ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumlarda "Aydınlanma, Modernite ve Türkiye Ekonomisi" ile "Ekonomi, Devlet ve İktidar" konuları ele alındı.

Prof. Dr Zafer Toprak, Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ve Dr. Galip Yalman'ın katıldığı her 2 oturumda da özellikle son dönemde yaşanan küresel kriz ve krizin Türkiye üzerindeki etkilerine değinildi. Sempozyumun 2. gününde ise Mahfi Eğilmez, Prof. Dr. Hurşit Güneş, Prof. Dr. Ziya Öniş ve Osman Ulagay'ın katılımıyla "Türkiye Ekonomisi: Bugün, Yarın" konusu Prof. Dr. Çağlar Keyder'in moderatörlüğünde ele alındı.

Konuşmasında Türkiye ekonomisi için uzun vadeli bir değerlendirme yapılmasının mümkün olmadığını söyleyen Mahfi Eğilmez şöyle devam etti: "Türkiye şu anda iyi günlerini yaşıyor. Yakında çok daha zor bir döneme gireceğiz. Büyümesi, cari açığa dayalı bir modele bağlı Türkiye'nin önündeki yaklaşık 50 milyar dolarlık cari açık, çok zor bir 2009'un bizi beklediğini gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde krize bağlı olarak, cari açığın düşmesiyle birlikte büyüme eğilimi de oldukça yavaşlayacak. 2007 sonuna kadar dış konjonktür ile siyasal ve ekonomik istikrarın etkisiyle hızlı bir büyüme yaşandı. Ancak son 1-1,5 yılda Türkiye'de ekonomi anlamında yapılması gereken hiçbir şey yapılmadı. Kendine fazla güvenmenin de etkisiyle bu olumlu hava tersine döndü. Dolayısıyla küresel ekonomik krizden en fazla etkilenecek ülkelerden biri Türkiye olacaktır." Amerikan ekonomisini de değerlendiren Eğilmez, "14 trilyon dolarlık ABD ekonomisi FED'in bugüne kadar ahlaki çöküntü yaratacak politikalar izlemesi nedeniyle büyük bir krizin
içine girdi.
ABD'deki büyüme hızla düşüyor, işsizlik ve enflasyon oranları artıyor. Bu havayı değiştirmek için önlerindeki tek şans, Obama'nın başkan olacağını düşündüğüm seçim. Sonuç olarak ABD'yi dengeleyecek tek güç ne G-7 ülkeleri ne de Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin gibi ülkeler, sadece ABD'dir." dedi.

Gazeteci Osman Ulagay ise, "Yaşanan kriz küresel dönüşümden kaynaklanıyor ve kendine has bazı özellikleri var. Bunların başında batının kısa vadeli kazanma-kaybetme ikilemine endekslenerek büyük resmi görememesi geliyor. Krizin bir diğer özelliğiyse ABD'nin son dönemde tüm parlak beyinleri finansçı yapması, bu finansçıların karmaşık formüllerle yeni bir ekonomik sistem yaratması ve halkın bu sistemi anlamaması." dedi.

İki gün süren sempozyumu değerlendiren Prof. Dr. Taner Berksoy, "Sempozyumda aydınlama tarihinin yanı sıra kapitalizm, piyasa ekonomileri gibi kavramların tarihsel gelişimi ve Türkiye ekonomisinin dünü, bugünü kapsamlı bir şekilde ele alındı. Yaşanan küresel ekonomik krizin Türkiye üzerindeki etkileri derinlemesine konuşuldu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*