Eğirdir Gölü kurtuluyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Isparta'da, bireysel olarak hazırlanan zirai ilaçların önüne geçmek için Eğirdir, Senirkent, Uluborlu ve Gelendost ilçelerinde kurulan platformların yapımı tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiftçiler tarafından hazırlanan ve kalıntıları Eğirdir Gölü'nü kirleten bu ilaçlar platformlarla kontrol altına alınıyor. Türkiye'nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü'nde çiftçilerin bireysel olarak hazırladıkları zirai ilaçların kalıntıları kirliliğe yol açıyordu. Bu da hem çevre kirliliğine, hem de tarım ürünlerine zarar veriyordu. Geçtiğimiz aylarda Isparta Tarım İl Müdürlüğü ile Eğirdir, Senirkent, Uluborlu ve Gelendost ilçelerindeki yerel yöneticilerinin katılımı ile başlanan platformlar tamamlandı. Dört ilçede de farklı noktalarda kurulan platformlar, ilaç hazırlama ve temizleme bölümleri, ilaçlamada kullanılacak alet ve ekipmanın kullanacağı beton zemin, atık suların toplanacağı kutular ve zirai mücadele kutularının toplanıp imha edileceği konteynerlerden oluşuyor.

Eğirdir Gölü'nün kirlilikten arınması noktasında platformların öneminin büyük olduğunu belirten Isparta Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, dört ilçenin de yoğun olarak meyvecilikle uğraştığına dikkat çekti. Zirai atıkların gölle temasının kesilmesinin çevre temizliğine büyük katkısı olduğuna değinen Yeşil, "Eğirdir bizim atardamarımız. Platformların tamamlanması büyük katkı sağladı. Üretici bundan sonra daha bilinçli davranarak, gölün korunmasında rol oynuyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious