Eğirdir'e Göl Yönetim Üst Birliği

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Eğirdir Gölü çevresindeki kirliliği inceleyecek olan üst kurul, Eğirdir gölü havzasındaki kirlenmeyi önlemek için çalışmalar yürütecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Isparta İl Özel İdaresi tarafından benimsenen üst kurul kurma fikri, İl Genel Meclisi'nde görüşmeye açıldı. Eğirdir çevresinde 81 tane yerleşim merkezinin olduğunu vurgulayan meclis, gölle ilgili çalışmaların tek elden hızlı bir şekilde yürütülmesi için Göl Yönetim Üst Birliği oluşturacak.

Üst birlik oluşturma fikri İl Genel Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısında görüşmeye açıldı. Gölle ilgili gerekli birimlerin görüşlerini alacak olan meclis, kirlilikle etkin olarak mücadele edilmesini istiyor.

Eğirdir gölüne çevre yerleşim birimlerinden çok miktarda kirli atık geliyor. Bu atıkları ve göl çevresinde plansız yapıları kontrol altında tutmak için meclis bir üst kurulun oluşturulması yönünde çalışmalar yürütüyor. Göl çevresindeki 81 yerleşim merkezinin kurduğu 17 tane birlik bulunuyor.

Eğirdir Gölü ile ilgili çalışmaları daha da kolaylaştırmak için böyle bir uygulamaya girişildiğini aktaran Isparta Vali Yardımcısı Bekir Kaya, bu fikrin tasarı aşamasında olduğunu kaydetti.

Gölle ilgili bakanlıkların çeşitli kuruluşlara sorumluluk yüklediğini belirten Kaya, bu sorumluluğu en kısa sürede yerine getirecek bir üst birlik oluşturmayı amaçladıkları bilgisini verdi. Isparta Valisi Şemsettin Uzun'un üst birlik oluşturulmasını istediğini belirten Kaya, İl Genel Meclisi'nin üst birlik kurmasını uygun görmesi halinde çalışmaların başlanacağını söyledi. Gerekli yerlerle fikir alış verişinin yapıldığını söyleyen Kaya, kaynak yönünden İl Genel Meclisi'nin kararının önemli olduğunu aktardı.

Melis, Eğirdir Gölü ile ilgili gerekli birimlerin fikirlerini aldı. Havzanın kirliliği ilgili çevre köy ve kasabaların atıklarını göle zarar verdiği açıklandı.

Göl çevresindeki yapıların atıklarının gölü kirlettiğini meclise aktarıldı. Ayrıca Yalvaç ilçesinde bulunan deri işleme tesisinin de gölü kirlettiği bilgisi verildi.

Göl hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra söz alan İl Genel Meclisi AK Parti Üyesi Fevzi Özdemir, gölde bulunan oksijen oranının yüzde 89 olduğunu söyledi.

Göl çevresinde bulunan evlerin kirlilik için birinci faktör oluşturmadığını aktaran Özdemir, gölü doğrudan kirleten deri tesisi ve diğer pisliklere karşı önlem alınması gerektiğini açıkladı. Özdemir kirlilikle mücadelede il önce birinci derecede kirlilik oluşturan yerlere karşı çalışmaların yapılması gerektiğine işaret etti.

Kurulacak Göl Yönetim Üst Birliği ile Eğirdir Gölü havzasında yaşanan yapılaşmayı ve kirlenmeyi tek elden kısa sürede yapılması isteniyor. Göl çevresinde kurulacak arıtma tesisi ve kirliliğe karşı alınacak önlemlerde çok sayıda karar organı olması nedeniyle üst birliğin bu konu daha iyi çalışmalar yürüteceği planlanıyor.

Şu anda bir tasarı aşamasında olan üst birlik kurma çalışması İl Genel Meclisi kararı ve Isparta Valisi Şemsettin Uzun'un onayı ile hayata geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious