Eğitim, maneviyat ile buluşuyor

Eğitim, maneviyat ile buluşuyor.7112
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:57:00

Şuurlu Öğretmenler Derneği'nin (ÖĞ-DER) hazırladığı, kültür ve araştırma dergisi olan Milli Şuur'un 10'uncu sayısı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Derginin bu sayısında, eğitimin maneviyat yönüne ve eğitimdeki şiddetin önlenmesine yönelik tedbirlere yer veriliyor.

Milli Şuur'un son sayısında, yaz tatilinin okumaya engel olmaması üzerinde duruluyor. ÖĞDER Genel Başkanı İsmail Hakkı Akkiraz'ın 'İslamsız Eğitim ve Öğretim Olmaz' başlıklı yazısında, İslam dininde eğitim ve öğretimin önemine değiniliyor. Akkiraz'ın yazısında, "İnsanın doğumundan ölümüne kadar gelişiminin bütün safhalarında, itikat, ilim, ahlak, iktisat, siyaset alanında hakkı üstün tutan, nefis terbiyesini esas alan, maneviyatçı, hidayet, feraset ve dirayet sahibi salih bir kimse olması, dünya ve ahiret saadeti için hazır hale getirilmesi ilmi ve işidir" ifadelerine yer veriliyor.

Dergide Doç. Dr. Oya Akgönenç ise, 'Eğitimde Değerler Bütünlüğü' başlıklı yazısında, iyi ve doğru eğitimde başarının sırrını kaleme alıyor. Akgönenç, "Eğitimin, milli-manevi felsefesi iyi belirlenmeli, eğitim ve öğrenim metodları en doğru pedagojik şartlarla düzenlenmeli ve en modern ilim ve bilim genç dimağlara sabır ve mantıkla, geniş olarak öğretilmelidir. Muhakkak ki, kapsül bilgilerden kaçınılmalı, ve taklitçilikle maddeciliğin önü kesilmelidir. Maddi başarı,manevi değerlerlerle dengelenmelidir" diyor. Öte yandan Prof. Dr. Ali Seyyar da kadın erkek münasebetlerinde sosyal pedagojik yaklaşımların önemine dikkat çekiyor. Eğitimci-yazar İbrahim Halil Er ise yazısında, eğitim tarihi içinde çok önemli yeri olan Hadis Okulları'na yer veriyor.

'Şiddetten Uzak Eğitim' konusunu yazısına taşıyan Eğitimci-Yazar Durmuş Koç ise, son yıllarda büyük artış gösteren eğitimdeki şiddet artışının nedenlerine ve çözüm önerilerine dikkat çekiyor.

Eğitimci Hüseyin Yavuz da 'Öğretmenim Şiddetim Geldi' başlıklı yazısında, okullardaki şiddet olgusunun nedenlerini bilimsel araştırma sonuçlarına göre değerlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*