Eğitim Bir-Sen'den Özcan'a destek

Eğitim Bir-Sen'den Özcan'a destek.20647
  • Giriş : 03.01.2009 / 16:21:00

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Kürt dili ve edebiyatını kuracakları yönündeki açıklamasının yankıları sürüyor. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, projeyi destelediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündoğdu, Türkiye'de terörün yıllardır yapılan hatalar yüzünden zemin bulduğunu söyledi. Kürt sorununun bugüne kadar doğru okunmadığını belirten Gündoğdu, "Düne kadar Türk'ten başka kimseyi kabul etmeyen, herkesi Türk sayan, kendi tercihi ile olmayan fıtratı, etnik kimliği kardeşliği yok sayan, diğer taraftan buna tepki olarak intikam alma duygusu ile birliğimizi, beraberliğimizi bozup ülkemizi bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürecek bir tavır var. Bu iki yaklaşım da tehlikelidir." dedi.

Gündoğdu, Türkiye Cumhuriyeti'nde farklı dil ve etnik kökenlerin kendilerini ifade etmeye imkan verilmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda üniversiteler başta olmak üzere Kürtçe bölümlerinin açılabileceğini kaydeden Gündoğdu, "Çanakkale ruhunu esas alan, Osmanlı'dan aldığımız mirasla bizi biz yapan değerlerle etnik kökenleri kabul etmesini varlığını geliştirilmesini, öğretilmesini konuşulmasını ama eğitim dilinin Türkçe olmasını istiyoruz. Ama üniversitelerimizde, okullarımızda bölümler açılarak bu dilin öğretilmesi sağlanmalı. Nasıl ki başka ülkelerin dilleri üzerine eğitim veren bölümler varsa Kürtçe ve Arapça bölümleri de açılsın." şeklinde konuştu.

Gündoğdu, dillerin varlığından korkan değil, onları kaynaştırma unsuru olarak gören anlayışı desteklediklerini söyledi.

TERÖRİST İLE HALKI AYIRMAK LAZIM

Gündoğdu, TRT 6'da olduğu gibi Kürtçe bölümlerin terör örgütünün hesaplarını da bozacağını söyledi. Bu tür demokratik açılımların halkı devlete yaklaştırırken PKK'dan uzaklaştıracağını ifade eden Gündoğdu, "PKK'nın kendine göre bir Kürt tanımı var. Ama bu bazen Kürtlerin katledilmesine engel değil. Kanal Şeş 'kendi dilimde şarkımı, türkümü dinliyorum' diyen insanlar için bir kazançtır. Ama devlet hangi adımı atarsa atsın Kürtler üzerinde başka hesapları olanları memnun etmek mümkün değil. Ama ben bu adımların o hesapları da bozacağını düşünüyorum. Devlet bu sıcaklığı gösterirse terörist ile bölge halkı birbirinden ayrılır. Bölge halkını kucakladığınız zaman teröristleri zaten dışlamış olursunuz. Bununla sadece teröristi etkisiz hale getirmek değil, aynı zamanda dağa çıkma ihtimali olan meyilli insanları da engellemiş olursunuz. Yani Bataklığı kurutmuş olursunuz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*