'Eğitim çıtasını yükseltmek zorundayız'

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, bölgede eğitimin çıtasını yükseltmek zorunda olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vali Kamçı, Gaziantep'in eğitim alanında hak ettiği yerde olmadığını yineleyerek, "Bu kadar imkanlara ve hayırsever vatandaşlarımıza rağmen alınan sonuçları yeterli bulmuyorum. Önümüzdeki dönemlerde uygulamaya koyacağımız yeni projelerle bu başarısızlığı hızla aşağıya çekecek ve başarı grafiğinin yükselmesini sağlayacağız. Gaziantep potansiyeli itibarıyla eğitimde en başarılı iller arasına girebilecek yapıya sahip. Gaziantep'e eğitim alanındaki başarı sıralamasında 54. sırayı layık görmüyorum. Bu modern marka kentin yeri ilk 10 arasında olmalıdır. Gaziantep'in eğitim sorunlarını sürekli takip edecek gerek derslik gerekse öğretmen açığının en kısa zamanda tamamlanması için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Ekonomik alandaki gücüyle Türk ekonomisine yön veren Gaziantep'in bu başarısını eğitim alanında da göstermesi gerektiğini vurgulayan Kamçı, "2006 yılında 600 derslik ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Gaziantep'te inanılmaz düzeyde hayırsever vatandaşımız var. Eğitim ülkemizin ve ulusumuzun ortak sorundur. Herkesin bu anlamda üzerine düşeni yapması gerekir. Sürekli Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle eğitim konulu toplantılar yapıyoruz. Aldığımız kararların uygulamaya geçilmesiyle başarının hızla artacağına inanıyorum. Kırsal kesimlerdeki vatandaşlarımızın ÖSS sınavlarına girecek çocukları için düzenlenen dershane hizmetleri o çocuklarımızın ÖSS giriş sınavlarındaki başarılarını olumlu yönde etkileyecektir. Bizler çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak zorundayız. GKV Özel Okulları'nın bünyesindeki 200 civarında bulunan burslu öğrenci sayısını küçümsenmeyecek bir rakam olarak görüyorum." diye konuştu.

Eğitim alanındaki ilkleri ve model uygulamalarıyla 43 yıldır Gaziantep eğitimine yön veren GKV Özel Okulları'nın AB normlarında bir kurum olduğunu ifade eden GKV Genel Müdürü Necmiye Karataş ise "1963 yılında, Gaziantep sanayisinin kurucularından Cemil Alevli tarafından temelleri atılan GKV Özel Okulları ulusal kalkınma hamlesinin en önemli ayaklarından birisi olarak eğitim alanında yetişmiş insan gücü sağlayan, çağdaş, laik, ülkesini ve ulusunu seven, üretken yapıya sahip bireyler yetiştirmiştir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious