Egitim Dede'ye helal olsun

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ZONGULDAK - Zonguldak'in Eregli ilçesinde, 5 ayri okul yaptiran ve "egitim dede" olarak anilan Ibrahim Izmirlioglu'nun, egitime yaptigi katkilar kitaplastirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kitapta ayrica Ibrahim Izmirlioglu'nun yaptirdigi okullarla ilgili basinda çikan haber kupürleri de yer aliyor. 190 sayfalik kitabin giris bölümünde Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in ve Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik'in de birer yazisi bulunuyor.

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, kitapta yer alan yazisinda "egitime yüzde 100 destek kampanyasi"nin 2003 yilinda baslatildigini hatirlatarak, "Kampanyamiz baslarken birçok kisi, 'bugüne kadar onlarca kampanya düzenlendi ama hepsi saman alevi gibi söndü. Insallah bu kampanyanin sonu böyle olmaz' dileginde bulunmustu. Bu kampanyanin basarisizliga ugramamasi için gece gündüz çalistik. Kampanyaya basladigimiz o günden bugüne kadar birçok hayirsever isadami, ülkemizin çesitli yerlerine sayisiz okullar kazandirmistir. Bu hayir sever isadamlarindan biride Ibrahim Izmirlioglu." ifadelerini kullaniyor.

Ilçeyi ziyaretinde Ibrahim Izmirlioglu ile tanisma firsati da buldugunu aktaran Çelik, ülkenin geleceginin egitim ve ögretimden geçtigi inanci ile yatirimlarini milli egitimin kalkinmasina yönelik yapan çevresine, çevresine ve çocuklara yönelik sevgisiyle taninan Izmirlioglu'na tesekkür ediyor.

Özel Yildirim Izmirlioglu Ilkögretim Okulu, Kepez Izmirliogullari Ilkögretim Okulu, Izmirliogullari Ilkögretim Okulu, Köseler Izmirlioglu Ilkögretim Okulu ve Kestaneci Ibrahim Izmirlioglu Ilkögretim Okulu'nu yaptiran Ibrahim Izmirlioglu, çocuklari niye bu kadar çok sevdigini su sözler ile açikliyor: "Okullara yaptigim ziyaretlerde ögrencilerin beni bir baba gibi görmesi, bana hürmet ve saygi göstermesi benim kendilerine olan sevgimin artmasina ve onlari daha çok sevmeme sebep oldu. Belki de benim yapilmasina vesile oldugum bir okuldan cumhurbaskani çikacakti. O halde ben neden böyle ulvi bir amaca hizmet etmeyim diye düsündüm."

Ticaretle ugrasan Ibrahim Izmirlioglu'nun yaptirdigi okullar için harcadigi paralari, hakki oldugu halde vergiden de düsürmedigi ögrenildi. Izmirlioglu, bunun sebebini ise söyle anlatiyor: "Devletime bu güne kadar pek çok alanda, özellikle egitim alaninda bir sürü hizmetim olmustur. Bu hizmetlerin her birini de sirf Allah rizasi için yapmis oldugumdan ve bunun mutlulugunu yasadigimdan hiç birisi için bu hizmetlerimi mensubu oldugum is hayatimdaki vergilerimden düsmeyi uygun bulmadim. Bana bunun için gelen talepleri de geri çevirdim."

Ibrahim Izmirlioglu, kendisi için yazilan ve 2 bin adet baskisi yapilan kitabin 3,5 milyar liralik ücretini de karsiladi. Izmirlioglu, kitabi hazirlayan Kanca'ya tesekkür ederek, "Yapilan eserler bu kitap sayesinde baskalarina da örnek olur." açiklamasinda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious