Eğitim fuarında cenin skandalı

Eğitim fuarında cenin skandalı.9594
  • Giriş : 30.04.2009 / 17:45:00

Antalya'da düzenlenen eğitim fuarında, bir lisenin çocukların dikkatini çekmek amacıyla sergilediği 5.5 aylık cenin tartışmalara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deha Fuarcılık tarafından Antalya'da organize edilen "Akdeniz Eğitim Fuarı 2009" Cam Piramit'te başladı. Fuarda Aksu Anadolu Öğretmen Lisesi'nin öğrencilerin dikkatini çekmek için sergilediği 5.5 aylık cenin tartışmalara neden oldu. Bazı doktorlar, cenin reklam malzemesi olarak sergilenmesinin etik olmadığını söylerken okul yönetimi ise ceninin sergilenmesine yasal bir engel olmadığını söyledi.

2 CENİN DAHA VAR

Ceninin uzun süre önce okula geldiğini söyleyen biyoloji öğretmeni Fatma Tepeöz, "Bu anne karnında ölen 5.5 aylık bir cenin. Otopsi yapılıp ölüm nedeni tespit edilmiş. Bebeğin anne karnında gelişim dönemlerini anlatırken öğrencilere bu ceninini örnek gösteriyoruz. Daha akılda kalıcı oluyor" dedi. Okullarında 5.5 aylık ceninin dışında 2 tane de 2-3 aylık cenin bulunduğunu söyleyen Tepeöz, cenini kendilerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın gönderdiğini söyledi.

REKLAM MALZEMESİ YAPILAMAZ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu ise ceninin sergilenmesinin yasal olarak önünde bir engel olmadığını ancak reklam malzemesi gibi kullanılmasının etik olamayacağını açıkladı. Ceninin eğitim amaçlı kullanılabileceğini ancak, ilginç olsun diye cam bir kavanoza koyup bir stantta sergilenemeyeceğini savunan Etik Kurul, bu tür konuların bilimin dışında başka amaçlar için kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*