Eğitim için halay çekmeliyiz

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitimdeki sorunu çözmek için devlet, özel sektör ve toplum sivil örgütlerini kenetlemeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hayırsever Dereli ailesi tarafından Kocaeli'de yapılan 3 okulun açılışı bugün yapıldı. Açılışta konuşan Bakan Çelik, eğitimdeki sıkıntıyı ortadan kaldırmak için her kesimin seferber olmasını istedi. Açılışı yapılan okulu örnek gösteren Çelik, eğitim için yapılacak seferberliği oyunlara benzetti. Çelik, zeybek oyununda hiç kimsenin eli eline değmediğini, bu yüzden eğitim için halay çekilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik şöyle konuştu: "Bizim dünya ile yarışmak, Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak gibi bir hedefimiz var. Eğer böyle bir yarışta kaybetmek istemiyorsak, dünyanın saygın bir ülkesi ve toplumu olmak istiyorsak, sadece tüketen ve teknolojiyi sadece hazır alan bir ülke olmak istemiyorsak, eğitim meselesini bir seferberlik görevi ruhu ile birlikte götürmemiz lazım. Şimdi ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz. İstikbal mücadelesinin adı eğitim meselesidir. Dolayısı ile sadece devlet kaynakları ile değil, devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ile bir milli seferberlik haline gelerek bu meseleyi halletmek zorundayız. Bu güzellikler, bir işin başladığını ve ilerliye götürmekte olduğumuzu gösteriyor. Zeybek oyununda kimsenin eli bir birine değmiyor. Efeler kendi kendine oynarlar. Biz artık halay çekmeliyiz. Karadeniz horonu tepmeliyiz. El ele tutuşmalıyız, kol kola girmeliyiz ve her kesimle birleşerek eğitimde sorunları çözmeliyiz."

Açılışa katılan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, geleceğin Türkiye'sini inşa edecek çocuklara değindi. Geleceğin parlak yıldızlarının iyi yetişmesi gerektiğini belirten Pepe, "Yürekleri vatan, millet sevgisi ile dopdolu gençlerimizde Türkiye'nin dünya milletler camiasında laik olduğu yeri almaları için bilimde, sanata ve fende en ileride olacaklar. Bu eserlerle Türkiye'nin aydınlık geleceğine katkı yapan herkese teşekkür ederim." dedi.

Konuşmalardan sonra açılışı yapılan okullar, 25 bin 500 metrekarelik açık alan ve 16 bin 500 metrekarelik kapalı alan üzerinde bulunuyor. Dereli ailesinin babaları olan Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi, Türkan Dereli İlköğretim Okulu ve Bilgün Dereli Anaokulu isimlerini verdikleri kampuste 1 spor salonu, 1 jimnastik salonu, 1 kütüphane, 3 açık spor sahası, kantinler ve yemekhaneleri de bulunuyor. Toplam 72 öğretmenin görev yapacağı okulda bin civarında öğrenci eğitim alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious