Eğitim Sen, Danıştay'ın başörtüsü kararını kınadı

Eğitim Sen, Danıştay'ın başörtüsü kararını kınadı.5650
  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

İsmail Koncuk, geçtiğimiz günlerde Danıştay'ın okul dışında başını örten bir öğretmen ilgili kararına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Eğitim-Sen Adana Şubesi tarafından sendika binasının Teksif Salonu'nda Çukurova Milli Eğitim Şurası konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, son günlerde Türkiye'de her kesimin tepkisini çeken Danıştay'a yüklenerek, verdiği karar nedeniyle eleştirdi. Aytaç Kılınç adlı öğretmen hakkındaki davada Danıştay 2. Dairesi'nin okul dışında başörtüsü takılamayacağı yönünde karar vermesini ağır bir dille eleştiren Koncuk, yargı kararlarının kurumların, insanların mutluluğu, huzuru ve memnuniyet verici olması gerektiğine vurgu yaparak, kimsenin bir öğretmenin sokakta başörtüsü takıyor diye hakkında hüküm veremeyeceğini söyledi.

Kimsenin bir başkasının inanışına karışmaması geretiğine değinen Koncuk, aksine bu kurumlardan hukuk adına saygı beklediklerini açıkladı.

Koncuk daha sonra şöyle konuştu: "Bu kurumlar milli ve manevi değerlere saygı gösteren bir hukuk olmalıdır. Bir öğretmen dışarıda başörtüsü takıyor diye hakkında hüküm verilemez. Artık milletin inanışına da karışılıyor, buna da saygı kalmamış. Bu kurumlara verilen yargı hakkı doğru, milletin mutlu, huzuruna göre kullanılmalıdır. Kimse kimsenin milli inanışlarına müdahale edemez. Din siyasi malzeme yapılamayacak kadar yüce bir kavramdır. Böyle anlayışı ben kınıyorum"

Konuşmasında Milli Eğitim Bakanı'nı da eleştiren İsmail Koncuk, Türkiye'de bir milli eğitim programının olması için derin bilgiye sahip olması gerekmediğine dikkat çekti.

Her iktidar ve bakanlık döneminde müfredatın değiştiğini anlatan Koncuk, AK Parti'nin de kendi milli ve menfaatlerine uygun bir müfredattan ziyade Avrupa Birliği'nin (AB) kriterlerine uygun şekilde yapıldığını savundu.

Koncuk, konuşmasının sonunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i de üstü kapalı eleştirerek şunları söyledi: "Ülkemizde hata üstüne hata yapan bakanlar halen görevde bulunması bizleri üzüyor. Milli Eğitim camiası olarak bu milletin başında böyle bir bakanın bulunması bizler için ciddi kayıptır. Yapamıyorsan çekip gitmesini bilmelisin. Bu siyasi bir karar değil, bir eğitimcinin feryadıdır. Hangi iktidar gelirse gelsin görevini yapamıyorsa gitmelidir."

Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Kamil Köse de eğitimin milli olmasının mecburiyetini, Türkiye'de milli eğitim gerçeğini yerel bazda ortaya koymak adına 50 üyeli Çukurova Milli Duruş Birliği adı altında harekete geçtiklerini söyledi.

Amaçlarının eğitime katkı sağlamak olduğunu dile getiren Köse, hedefleri birbirine benzeyen bu kuruluşların ülke adına eğitime katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious