Eğitim Sen, hükümete karşı yürüyüş başlattı

Eğitim Sen, hükümete karşı yürüyüş başlattı.5650
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), AK Parti hükümetinin göreve geldiğinden beri uyguladığını iddia ettikleri baskı, sürgün ve kadrolaşmaya karşı yürüyüş başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Baskı, sürgün, kadrolaşma değil, demokratik bir yaşam istiyoruz" yazılı büyük bez afiş açan grup, sık sık " Yaşasın demokrasi mücadelemiz'' ve ''Susma sustukça sıra sana gelecek'' şeklinde slogan attı.

"Sürgün ve kadrolaşmaya hayır" yazılı sarı önlükler de giyen grup adına Eğitim Sen Genel Sekreteri Emir Ali Şimşek basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Hükümet olduğu günden bugüne kadar AKP'nin yaptığı uygulamalar baskı, soruşturma ve sürgündür. AKP'nin uyguladığı bu politikalara karşı, yurttaşların en temel hakkı olarak eğitimin ve sağlığın başta olmak üzere bütün kamu hizmetlerinin herkes için parasız ve nitelikli olmasını istiyoruz. Baskı, soruşturma, sürgün ve kadrolaşmaya karşı özgürlükçü ve laik bir eğitim sisteminden ve demokratik bir yaşamdan yanayız. En temel sendikal faaliyetimiz, hak arayışımız soruşturma ve sürgünlere gerekçe yapılıyor. Atamalar liyakat üzerinden değil, partizanlık üzerinden gerçekleşiyor. Bu anti-demokratik uygulamaları durdurmak için yürüyoruz."

Basın açıklamasının ardından grup, çeşitli sloganlar eşliğinde yürüyerek otobüslerinin beklediği yere gitti. Bugün Gebze'ye kadar gidecek olan grubun, diğer illerden gelen gruplarla pazar günü Ankara'da birleşeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious